Vagyonvesztést okozhat a rendeletmódosítás

Pécsett ismételten a városi ingatlanokkal kapcsolatos döntések borzolják a kedélyeket: ezúttal egy rendeletmódosítás váltott ki heves vitát a varosban. A baloldali vezetés ugyanis úgy döntött, a legnagyobb pécsi cégek közgyűlési döntés nélkül adhatnak el százötvenmillió forintnál kisebb értékű ingatlanokat. Az ellenzék úgy véli, az új szabályozással kizárják a nyilvánosságot, és elősegíthetik a vagyonvesztést.

Bóka Máté Ciprián
2007. 09. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pécsi önkormányzat baloldali többsége a napokban módosította a város vagyonrendeletét, amelyben meghatározták, hogy a Pécs tulajdonában lévő cégeknek milyen értékhatár felett kell az ingatlanértékesítéseit a közgyűlés elé vinniük (ez alatt a határ alatt az eladásról a cég saját hatáskörben is dönthet). A legnagyobb vállalatoknál ezt a vonalat százötvenmilliónál húzták meg, ám az elmúlt hónapokban éppen a kétséges ingatlaneladások kapcsán fókuszba került Pécsi Vagyonkezelő és Városüzemeltetési Zrt. esetében a korlátot a korábbi nyolcvanmillióról – a cég vezérigazgató-helyettesének, az MSZP-s képviselő Soó Lászlónak a javaslatára – ennek sokszorosára, háromszázmillióra emelték.
A vagyongazdálkodó ingatlanüzleteivel kapcsolatban néhány hónapja robbant ki a botrány, a cég tavalyi eladásai során ugyanis több megkérdőjelezhető döntés született. A PVV Zrt. gazdálkodásával kapcsolatosan – az önkormányzat mellett – immár a rendőrség is vizsgálódik, az ellenzék szerint pedig főleg a fentiek fényében elképesztő a városi vagyon értékesíthetőségét illető új rendelkezés. Úgy látják, a háromszázmillióra megemelt értékhatár elősegítheti a vagyonvesztést, ezzel együtt a döntési mechanizmusból a nyilvánosság fórumát, a közgyűlést is kizárták a baloldaliak. A városházi oppozíció azért is tiltakozik a módosítás ellen, mert az érintett cégek felügyelőbizottságaiba, igazgatótanácsaiba mindössze egy-egy tagot delegálhattak, s úgy látják, a cégek ellenőrizhetősége korlátozottá vált, a döntésekről a nyilvánosság csak utólag értesül.
Tóth Bertalan, Pécs szocialista alpolgármestere szerint viszont éppen elegendő biztosíték a felügyelőbizottságok megléte és ellenőrző tevékenysége. Véleménye szerint a közgyűlés nem arra való, hogy közvetlenül irányítsa a társaságokat, s mint mondandójához hozzátette, a cégek az új rendelettel rugalmasabban működhetnek majd.
Az ügynek azonban további pikantériája is van: a PVV Zrt. éléről a nyár elején távozó vezérigazgató helyére a szocialisták holdudvarából érkezett a közelmúltban új vezető. A pozíciót ugyan megpályáztatták, de városházi források lapunknak már két hónapja, a pályáztatás megindítása előtt jelezték: Varga Péter – a végül valóban befutó – pályázó lesz a PVV Zrt. vezérigazgatója. A posztot – nem túl nagy meglepetésre – ő, a Bólyi Mezőgazdasági Termelő és Kereskedelmi Rt. volt vezetője kapta meg. Varga az előző ciklusban a baranyai közgyűlésben a szocialisták képviselője volt, s információink szerint Puch László MSZP-pénztárnok és Gráf József miniszter belső köréhez tartozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.