Vírus öli a méheket?

Vírus okozhatja a mézelő méhek világszerte tapasztalható pusztulását, amely a legnagyobb méreteket az Egyesült Államokban öltötte. Ha a folyamatot nem sikerül belátható időn belül megállítani, annak ökológiai katasztrófa lehet a vége, ugyanis a méhek tevékenysége a növényvilágra is kihat.

Hírösszefoglaló
2007. 09. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ausztráliából behurcolt vírus okozhatja a mézelő méhek világszerte aggasztó méreteket öltő pusztulását – állítják amerikai kutatók. A jelenség először az Egyesült Államokban bukkant fel, s az utóbbi három évben már drámai méreteket öltött. A múlt század ötvenes éveiben mintegy ötmillió méhkolónia tevékenykedett az országban, de számuk ennek ma már a felét sem éri el – adta hírül a BBC.
Először 2004-ben figyeltek fel arra a méhészek, hogy a kifejlett méhek egyszer csak nyomtalanul eltűnnek, nem térnek vissza többé az összegyűjtött mézhez és pollenekhez. Ma már a kaptárak ötven – egyes területeken pedig kilencven – százalékának lakói váltak köddé. Ha a folyamatot nem sikerül belátható időn belül megállítani, annak nem csak a méhészek és a mézfelhasználó iparágak látják dollármilliárdokban mérhető kárát. A baj sokkal nagyobb, mert a virágokat beporzó méhek pótolhatatlan szerepet töltenek be a növényi kultúrák fennmaradásában. A kutatómunkában már sok teória látott napvilágot. A gyanú először különféle atkákra terelődött, a kézenfekvőnek látszó magyarázat azonban nem igazolódott. Sokan a génmódosított növényekkel hozták összefüggésbe a jelenséget, mert ezekkel nemcsak az emberek, hanem a méhek is kapcsolatba kerülhetnek. Voltak, akik a globális felmelegedés számlájára írták a rovarok eltűnését, és felvetődött az is, hogy a mobiltelefonok elterjedése az ok. A mobilok elektromágneses tere ugyanis megzavarhatja a méhek tájékozódását, s könnyen eltévedhetnek.
A kiterjedt kutatások nyomán most egy 2002-ben azonosított vírust tartanak a méhpusztulás legvalószínűbb okának. Az úgynevezett izraeli akut paralízis vírust (IAPV) ugyanis valamennyi megbetegedett kolóniában megtalálták, az egészségesek között azonban csak egyben.
Ez utóbbi adat miatt a tudósok egy része úgy véli, az IAPV nem lehet egyedül felelős az állatok tömeges elhullásáért, az IAPV azonban vitathatatlanul kulcsszerepet játszik a folyamatban.
A gyanú szerint a vírus Ausztráliából került az országba, hogy azok segítsenek az amerikai kolóniáknak egy veszélyes atka leküzdésében. Ha a feltevés helyes, akkor éppen a segítő szándékkal növelték a bajt. Derűlátásra ad viszont okot, hogy a kutatások szerint sok méh úgy élte túl a fertőzést, hogy az IAPV genetikai információját beépítette saját genomjába, és ellenállóvá vált a kórokozókkal szemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.