Szabó Ferenc Bács-Kiskun megyei főügyészhelyettes egyelőre nem tud róla, hogy a vezető politikusokat tanúként be akarná hívni a nyomozó hatóság, de ahogy a Magyar Nemzetnek fogalmazott: nem biztos, hogy mindenkit meghallgattak már az ügyben, akit szükséges, hiszen még egyáltalán nem értek a nyomozás végére, ezért is hosszabbították meg november 17-ig.
Egyik szocialista párti informátorunk úgy emlékezik, hogy Zuschlag, mint az MSZP néhány hónapig egyik legtöbbet szereplő arca, „elszemtelenedett, és különböző tárgyalásain felhasználta újsütetű országos ismertségét, és az általa felülről érzékelt támogatást”. A Heti Világgazdaság pedig úgy tudja, hogy a jelenleg is komoly MSZP-s funkciókkal – megyei területi szövetségi ügyvezető elnök, megyei közgyűlési tag, kiskunhalasi pártelnök – rendelkező és nagy helyi támogatottságú Zuschlagot már kitessékelnék a pártból, ám a felső vezetés még vár arra, milyen vádirat is születik, de legfőképpen arra figyel, hogy milyen magasságokba csapnak a hullámok.
Emlékezetes, Zuschlag kedden tárgyalt Lendvai Ildikóval, az MSZP parlamenti frakciójának vezetőjével, akinek irodájában „összefutott” Szilvásy Györggyel. A jelenlegi titkosszolgálati miniszter a Zuschlag-féle alapítványi pénzosztás idején a Gyurcsány Ferenc vezette ifjúsági tárca közigazgatási államtitkára volt.
Érdekes fejlemény, hogy Kiss Péter jelenlegi kancelláriaminiszter nevét is megemlíti a HVG írása, mégpedig mint akkori szociális tárcavezetőt, akihez nem kaptak időpontot meghallgatásra a Nemzeti Civil Alapprogram (NCA) bizonyos munkatársai, köztük Kovács Tibor, a testület egyik pénzosztó kollégiumának a tagja.
*
Neki állítólag feltűnt, hogy gondok lehetnek néhány egy kaptafára készült egyesületi pályázattal; ám az NCA kezelő szervezeténél, a Magyar Államkincstárnál hiába kezdeményezte, hogy tájékoztassák az alapot akkor felügyelő szociális minisztert, és egyúttal indítsanak vizsgálatot. Egyik ajtó sem nyílt ki előtte, csak egy évvel később – idén márciusban – kezdődött meg a vizsgálat, de ekkor már az ügyészség javában nyomozott az ügyben. Szabó Ferenc Kiss Péterrel kapcsolatban így nyilatkozott lapunknak: „a jelenlegi kancelláriaminiszter, egykori szociális tárcavezető neve még annyira sem jött elő az ügyben, mint a volt ifjúsági és sportminisztereké”.
A néhány évvel ezelőtt a Terror Háza előtt a holokauszt áldozatain viccelődő Zuschlag és ifjú szocialista mozgalmi kötődésű társai a megyei főügyészség gyanúja szerint állami és önkormányzati támogatásokat igényeltek fantomegyesületek számára. A volt parlamenti képviselő a gyanú szerint nem vett fel pénzt, s a támogatást bezsebelő alapítványok, egyesületek vezetésében „nem kapott helyet” – bár egy részük gründolásánál ott volt a háttérben –, azonban állítólag ő mozgatta a szálakat. (Egy informátorunk azt állítja: „az ügy eddigi főszereplője” az egyik emberét küldte el különböző állami támogatást kapott vállalkozókhoz a visszaosztandó milliókért.) Az ügyészségi információk szerint mintegy 80 millió forint felhasználását a gyanúsítottak fiktív számlákkal igazolták, miközben máig sem derült ki, hová került a pénz. A hetilap úgy értesült, a gyanúsítottak „fölütötték a telefonkönyvet”, és többek között vendéglátó-ipari szolgáltatást, táboroztatást, étkeztetést, szórólapokat, drogprevenciós előadásokat „rendeltek meg”, általában olyan cégektől, amelyekről a nyomozók utóbb kiderítették, sohasem hallottak az MSZP közeli egyesületekről.
A HVG szerint valószínűsíthetően tanú marad Arató Gergely, Ujhelyi István, valamint a baloldali pártalapítvány vezetője, Baja Ferenc. Ráadásul még tanúként sem hallgatják ki az ominózus időszak ifjúsági és sportminisztereit, azaz Jánosi Györgyöt, Gyurcsány Ferencet és Göncz Kingát, valamint a tárca egykori közigazgatási államtitkárát, Szilvásy Györgyöt, véli a hetilap, holott egyik informátora arról beszélt, hogy a tárcavezetés tudta nélkül aligha születtek döntések, mivel „abban a minisztériumban rend volt”. Kihallgatta viszont még tanúként az ügyészség a jelenleg zuglói szocialista képviselőként dolgozó Kinisch Andreát, Arató Gergely oktatási államtitkár feleségét is, aki az egyik egyesületben volt érintett, igaz, állítólag csak visszaéltek a nevével. A zuglói pártszervezetben volt tag, és a helyi önkormányzatnak is dolgozott Zuschlag titkára, Lados István, akinek az otthonában a házkutatás során engedély nélküli flóbertpisztolyt találtak. Lados István jelenleg szökésben van európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki ellene, egykori munkatársai környezetében ugyanakkor az épségéért aggódnak, állítva, hónapok óta nem adott életjelet. Ő csak terheltnek számít, hiszen nem tudták kihallgatni, gyanúsított viszont már Zuschlag mellett – többek között – Katus Ferenc, Bács-Kiskun megyei szocialista képviselő, Krausz Csaba, fővárosi XI. kerületi MSZP-s képviselő és Marsovszky Balázs, a Fiatal Baloldal korábbi budapesti elnöke.
Halál lett a közös heroinozás vége a fővárosban
