Visszhangtalan maradt az a minapi bejelentés, hogy a nyolc alkalmasnak minősített jelentkezőből csak hat adott be ajánlatot a kormányzati negyed felépítésére. A megrendelésre aspirálók száma azért csökkent, mert előbb az Infopark Fejlesztési Zrt. lépett vissza, majd a spanyol Sedesa csoport kérte az ajánlattétel október 1-jei határidejének meghosszabbítását, de aztán az újabb, október 8-i határidőre sem tett már ajánlatot. A kormányzati kommunikáció szerint a beruházás ennek ellenére halad tovább a maga útján. Az úgynevezett versenypárbeszéd holnap kezdődik, decemberre pedig kiválasztják azt a céget, amely saját finanszírozásban megépítheti és negyedszázadon át üzemeltetheti a 141 milliárd forint értékű, 180 ezer négyzetméter alapterületű épületegyüttest.
*
Lapunk értesülése szerint ennél többről van szó: a Sedesa építőipari óriás azért lépett vissza a tendertől, mert hazárdjátéknak minősítette azt. A lapunkban is közzétett telekkönyvi rendezetlenségeket, valamint a terrorfenyegetettséget bizonyára nem vették félvállról, nem értékelték „Matuska Szilveszter-teóriának”, mint a program szóvivője, Láng Balázs, hiszen a madridi merényletre még jól emlékezhettek. Információink szerint a spanyolok Görözdi Györgyöt, a projekt miniszterelnöki megbízottját jelölték meg felelősnek a program előkészítetlenségéért.
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a Sedesa volt az a cég, amely első számú esélyese volt a kormányzati negyed kivitelezésének. A spanyol csoport négy üzletágán keresztül építési vállalkozással, ingatlanbefektetéssel, valamint környezetvédelemmel és energetikával foglalkozik. A cég súlyát jelzi, hogy vezetője tagja volt az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulójára Budapestre érkezett – II. János Károly király vezetett – spanyol delegációnak. Kimaradásával a többi beruházó is elbizonytalanodhat, hiszen ha egy ilyen fontos szereplő visszalép, mások is elgondolkodnak azon, mekkora kockázatot érdemes vállalniuk.
Tisztáldozat a vasútnál. A tervezett kormányzati negyed a MÁV Zrt. tulajdonában lévő telkekre épülne. A program lebonyolítóit azonban épp ebből adódóan érték kellemetlen meglepetések. Miként lapunk beszámolt róla, a negyed megközelítését alapvetően befolyásoló, a Ferdinánd híd környezetében lévő telkek közül több olyan jogokkal terhelt, amely megkerülhetetlenné teszi a Demján Sándor által tulajdonolt WestEnd nevű céget, valamint több telek esetében a fővárosi önkormányzatot. Arról is beszámoltunk, hogy a kormányzati negyed terrorveszély elleni védelmét kérdésessé teszi a pályaudvar közvetlen közelsége. A telkek körüli helyzet előkészítetlensége miatt kellett távoznia Sarlós Miklós ingatlangazdálkodási igazgatónak – értesült lapunk. Sarlós távozását már szeptember 28-án megjelent számunkban jeleztük, és a MÁV hivatalos közleményét megelőzően, pénteken kérdést tettünk fel ezzel kapcsolatban a vasúttársaságnak. A MÁV kommunikációs illetékesei nem cáfolták azt az értesülésünket, hogy Sarlós eltávolításának oka a kormányzati negyedben érintett telkek körüli problémák voltak.
Sarlós Miklós egyébként a Gyurcsány-érdekkör tagja: 2002-ig az Altus–Perfekt vállalatcsoporthoz tartozó LBS ECoNET Informatikai és Gazdasági Rt. igazgatója volt. A MÁV-nál azon munkálkodott, hogy a cég ingatlan vagyonának részbeni értékesítése céljából létrehozzon egy ingatlanbefektetési alapot. A kiemelt ingatlanok közé sorolta azokat, amelyeknek piaci értéke több száz millió forint, területük meghaladja az ötven hektárt, mint Budapest Rákosrendező, Józsefváros, továbbá Eger és Hatvan vasútállomásai, valamint a szegedi déli pályaudvar. Ezek sorsát egy ingatlanbefektetési alapba kívánta rendezni, amelyre befektetési jegyeket bocsátottak volna ki. A MÁV kérdésünkre korábban megerősítette, hogy az ügylet bonyolítása érdekében a Prudent–Invest Zrt. 51 százalékát képviselő részvénycsomagot a vasúttársaság megvásárolta.
Orbán Viktor: Nem pihenünk, zajlik a kormányülés, hajrá, Dominik! - Képek