Ki bukik bele az útfelújítási botrányba?

Vizsgálat lesz, de vizsgálóbizottság egyelőre nem alakul az útfelújítási botrány felelőseinek megállapítására – döntött tegnapi rendkívüli ülésén a Fővárosi Közgyűlés. A város balliberális vezetői a Fidesz kérdéseire zavarodottan magyarázták, hogy miért nem tudnak elszámolni hatszázmillió forintos állami támogatással, de végül az MSZP-s Hagyó Miklós az SZDSZ-es főpolgármestert is megcáfolva elismerte: az önkormányzatnak vissza kell fizetnie a pénzt. A képviselők elfogadták a túlontúl magas távfűtési díjak csökkentési tervét.

2007. 10. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igaza van a Közép-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács szervezetének, a Pro Régió Ügynökségnek, és a fővárosnak vissza kell fizetnie az útfelújításra elnyert állami pályázati pénzek jelentős részét – ismerte el tegnap Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes, amikor a Fidesz kezdeményezésére, hetekig tartó huzavona után az MSZP–SZDSZ-es többségű Fővárosi Közgyűlés elé került a hatszázmillió forintos útfelújítási botrány.
A képviselők végül egyhangúlag elfogadták, hogy a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem építéskivitelezési tanszéke vizsgálja a szabálytalanságokat, összehangolva a Főpolgármesteri Hivatalban, igazságügyi szakértő bevonásával indított belső ellenőrzéssel.
Ismeretes, a Közép-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács szervezete, a Pro Régió Ügynökség a 2006-os útfelújítási pályázatok lezárásakor 55 esetben talált eltérést a fővárosi önkormányzat szerződései és a valós teljesítések között, s a központi régió ellenőrzési és monitoringbizottsága szerint Budapest összesen 580 568 439 forint támogatási összeggel nem tud elszámolni. György István, a fővárosi pénzügyi ellenőrző bizottság fideszes elnöke szerint az ügyben gazdasági előnnyel való visszaélés bűncselekményének gyanúja is felvethető.
A vitában beszédesen hallgató, csak az ellenzék sürgetésére felszólaló Demszky Gábor – hetekkel ezelőtti közleményéből idézve – kijelentette: továbbra is vitatják a régiós kifogásokat, azonban Tiba Zsolt főjegyző, aki köztisztviselő létére hosszabban beszélt bármelyik képviselőnél, azt fejtegette, hogy milyen gyorsan belső vizsgálatot indított, amikor tudomására jutott az elszámolási vita. – Nem biztos, hogy lopás, inkább a csalás kategóriája lenne, ha bebizonyosodna, hogy pályázati pénzek tűntek el – mondta a főjegyző, aki abban bízik, hogy csak rossz papírok aláírásáról van szó.
Lapunk korábban ismertette az egyik esetet, a XVIII. kerületi Kele utcai munkát. Itt 1600 méter felújítására csaknem 50 millió forintos támogatást kértek, amelyből 25 millió a vissza nem térítendő kategóriába tartozik. Erre kötött szerződést a főváros nevében Demszky Gábor, csakhogy a régiós felmérés szerint nem 1600, hanem 440 méter készült el, és a birtokunkba került dokumentumok egy másik útszakaszról szólnak. A Főpolgármesteri Hivatal közlekedési ügyosztálya az előbbi felújítását igazolta tavaly decemberben 737 méterrel. A projektet lezáró beszámoló 2007. január 15-én született, amelyben a felújított út tényleges hosszaként 1600 métert tüntettek fel. A főpolgármester kérdésünkre korábban azt mondta, hogy csak egy hivatalnok hibázott, és tegnap is azzal védekezett, hogy rendkívül bonyolult a pályázati rendszer.
Hock Zoltán, az MDF frakcióvezetője felháborodottan pimasznak és hazugnak nevezte Révész Máriuszt, aki a parlamentben egy interpellációban kifejtette: „Demszkyék nagyjából tíz zuschlagnyi útfelújítási pénzzel nem tudnak elszámolni, és az MSZP, az SZDSZ, illetve az MDF nem hagyja, hogy kivizsgálják az ügyet. Vajon milyen arányban osztoztak?”
Tény, a Fővárosi Közgyűlés szeptember 27-i ülésének kormánypárti obstrukció vetett véget, amikor az útfelújítási botrány tárgyalása következett volna, és a hivatalos brüsszeli útjára távozó Demszky Gábor nyomában az MSZP–SZDSZ-koalíció tagjai az MDF-frakcióval együtt kivonultak. Mindezek után Hock tegnap már többpárti, paritásos vizsgálóbizottság felállítását javasolta, azonban erről, az ügy politikai, esetleges büntetőjogi felelősének megállapításáról csak a következő ülésen szavazhatnak majd.
Ugyancsak később, november végén születhet döntés a távfűtés díjának tízszázalékos csökkentéséről, és az esetleges állami támogatású ökoprogramról, amelynek alapján további tíz százalékkal lehetne kevesebb az egy évvel ezelőtt több mint negyven százalékkal megemelt tarifa. A képviselők erről tegnap csak elvi döntést hoztak, ugyanakkor Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője javaslatára a közgyűlés megszavazta, hogy a Nagycsaládosok Országos Egyesülete tagjai, a sokgyermekesek részére év végéig megmaradjanak a Persányi Miklós főigazgató által nyáron megszüntetett kedvezmények.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.