Egy digitális óra beindításával kezdődik meg ma délután 14 órakor a Fidesz és a KDNP szociális népszavazási aláírásgyűjtése – közölte lapunkkal Tarlós István, a kampány politikai vezetője. Elmondta: a Fidesz országgyűlési frakciójának mai ülésén, a Képviselői Irodaházban hozzák működésbe az időmérő szerkezetet. A tervek szerint 48 óra, azaz két nap alatt összejöhet a szükséges 200-200 ezer aláírás, amelyet várhatóan jövő szerdán nyújtanak át a választási irodának.
Ismeretes, a Magyar Közlönyben szerdán jelent meg az Alkotmánybíróság jóváhagyó döntése, és az Országos Választási Iroda vezetője is ráütötte a pecsétet a Fidesz három, a tandíjat, a vizitdíjat és a kórházi napidíjat érintő kérdését tartalmazó aláírásgyűjtő ívekre. A majdani szavazólapokon is szereplő kérdések a következők:
– Egyetért-e Ön azzal, hogy az államilag támogatott felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak ne kelljen képzési hozzájárulást fizetniük?
– Egyetért-e Ön azzal, hogy a háziorvosi ellátásért, fogászati ellátásért és a járóbeteg-szakellátásért a jelen kérdésben megtartott népszavazást követő év január 1-jétől ne kelljen vizitdíjat fizetni?
– Egyetért-e Ön azzal, hogy
a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátásért a jelen kérdésben megtartott népszavazást követő év január 1-jétől ne kelljen kórházi napidíjat fizetni?”
A Fidesz és az MSZP a politikai közélet tisztaságával foglalkozó népszavazási kérdéseit várhatóan jövő heti ülésén tárgyalja az Országos Választási Bizottság (OVB) – erről a testület tagjai tegnap határoztak. Az OVB előtt most 60 népszavazási kezdeményezés van, mert azt a 15 kérdést, amelyet a miniszterelnök egyik főtanácsadója nyújtott be, csütörtökön visszavonták. A 60 kérdésből 5 kivételével mindegyik a politikai közélet tisztaságával foglalkozik: húsz kérdést az MSZP-, nyolcat a Fidesz-frakció nyújtott be az OVB-hez.
Elutasította a bizottság annak a magánszemélynek a kérdéseit, aki öt kérdést nyújtott be a testület elé: a főállású képviselőségről, a parlamenti képviselők költségtérítéséről, a nyilvános kampányszámláról, az egységes összegű párthirdetésekről és a kormánytagok, illetve a köztisztviselők rendszeres vagyonosodási vizsgálata ügyében. Ezeket egyhangúlag elutasította a testület, mert a kérdéseket nem tartotta egyértelműnek, illetve egyes esetekben úgy vélte, hogy két kérdést fogalmaztak meg egyben.
Brüsszel egy központból irányított és egységes fellépést vár el mindenkitől