Napi sajtószemle

2007. 10. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Economist.com
A globális hetilapok közül a legmértékadóbbnak tekintett neoliberális Economist heti statisztikai összeállításában szereplő egyik adat az idén várható bruttó nemzeti termék éves növekedése, amelyet a lap által végzett véleménykutatás és testvérszervezetének, az Economist Intelligence Unit becslése, illetőleg előrejelzése alapján végez. Az utóbbi hetekben – vagyis az év vége és a valós adatok közlése felé közeledve – a hosszú időn át 2007-re közölt adatok több ország esetében „csendben” megváltoztak. Feltűnő, hogy azon országok esetében, amelyek a nyugati világ ellenfeleinek vagy ellenségének számítanak, a lap a növekedési adatokat felfelé, a baráti országok és a szerkesztőségnek érezhetően rokonszenves kormányok esetében az adatot – a valós adatok nyilvánosságra kerülése előtt – lefelé korrigálták. Magyarország esetében eddig a GDP idei éves növekedési ütemét 2,4 százalékról az október 20-i számban 2,1 százalékra korrigálták. A kínai növekedési adat a korábbi 10,5 százalékról viszont 11,5 százalékra nőtt. Venezuelára a szeptember 29-i szám még 5,6 százalékos növekedést adott meg, míg a legfrissebb „előrejelzés”, illetve „becslés” már 6,5 százalékos növekedést jelez. Oroszországra a lap most már 7,2 százalékos növekedést jelez, míg október 13-án, vagyis az egy héttel korábbi számban 6,7 százalékot. Csehország gazdasága jövőre várhatóan 5,6, Lengyelországé pedig 6,5 százalékos ütemben nő. Magyarország esetében a „legutóbbi” GDP-növekedés 1,2 százalékos. Néhány további ország „legutóbbi” növekedése az egy évvel ezelőttihez képest: Kína 11,5, Ausztria 3,5, Spanyolország 4,0, Lengyelország 6,7, Oroszország 7,8, Hongkong 6,9, Szingapúr 9,4, Venezuela 8,9, Argentína 8,7 és Malajzia 5,7 százalék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.