Mariann Fisher Boel uniós agrárbiztos nem támogatja 2013-ig az uniós agrárköltségvetés csökkentését, s azt sem kezdeményezi, hogy a jelenlegi közösségi források némelyikét nemzeti támogatások váltsák fel. Mindezt Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterrel folytatott tegnapi megbeszélése után jelentette ki, válaszolva a miniszter aggodalmaira. Az agrárbiztos az MTI kérdésére közölte: az unió agrárpolitikájának legfontosabb célja, hogy biztonságot és kiszámíthatóságot teremtsen a gazdálkodók számára, ugyanakkor azt nem tudta megmondani, hogy mire számíthatnak 2013 után.
Gráf József agrárminiszter a megbeszélés után kifejtette: hazánknak komoly hátrányt jelentene, ha a közösségi agrártámogatásoknál a régi és új tagállamok között fennálló különbségek megszűnése előtt változtatnának a rendszeren. Jelenleg az unió régi tagállamainak járó támogatások 64 százalékát kapjuk meg, s 2013-ig is csak a 80 százalékos szintet érhetjük el. Gráf József megemlítette a hazai sertéstartók válságos helyzetét is, amivel kapcsolatban Mariann Fisher Boel elmondta: helyzetük javítása érdekében az unió október végétől bevezeti a magánraktározás segítését, valamint 2008 januárjában várhatóan megemeli a csekély összegű, úgynevezett de minimis támogatást háromezerről hatezer euróra.
Kis segítséget jelenthet a raktározás támogatása, mivel a pánikszerű levágások nyomán nemcsak hazánkban, hanem az egész unióban telítettek a hűtőházak – mondta lapunknak Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) titkára, aki ezért továbbra is kiállt amellett, hogy a sertéstartók megtartják a november 15-re meghirdetett demonstrációjukat.
A tegnapi Világgazdaságban megjelent interjújában az agrárbiztos arról is említést tett, hogy várhatóan Magyarország is nyújthat majd támogatást az aszálykárokat elszenvedő gabonatermesztőknek, az erre vonatkozó kérelmet a magyar kormány október közepén nyújtotta be. Románia ilyen jellegű kéréssel már július közepén az unióhoz fordult, s elvileg már folyósíthatja a támogatásokat.
Gráf József tegnap kitért arra is, hogy hazánknak az uniós borreform csak akkor lenne elfogadható, ha a brüsszeli tervekkel ellentétben továbbra is alkalmazható lenne a répacukor a mustfok javítására, nagyobb beleszólást kapnánk a szőlőültetvények kivágásába, valamint ha területi alapon állapítanák meg a támogatásokat.
Importfüggővé válhatunk. Határozatot fogadott el tegnap az Európai Parlament az emelkedő élelmiszerárakkal kapcsolatban. Glattfelder Béla európai néppárti képviselő ezzel kapcsolatban rávilágított: a megszorítások által sújtott magyarokat különösen érzékenyen érintik az áremelkedések. Az uniónak már nem az agrárfelesleg problémájával kell szembenéznie, ezért a legfontosabb feladat annak elkerülése, hogy az energiához hasonlóan élelmiszerből is importfüggővé váljon a kontinens – nyilatkozta a képviselő. Glattfelder Béla közleményében rossz döntésnek nevezte a kukoricaintervenció megszüntetését, illetve a bioenergia támogatásának átgondolását javasolta.
A Fradi leigazolhatja Robbie Keane korábbi kedvencét, aki ma Budapestre érkezik
