Ámos Imre centenáriuma Szentendrén

Weszely Balázs
2007. 11. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ámos Imrének az Antal-Lusztig-gyűjteményből válogatott műveiből nyílt kiállítás október 19-én a Szentendrei Képtárban. Gyöngyössy Márton megyei múzeumigazgató a megnyitón elmondta, hogy régi adósságát törleszti a Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága az Ámos-alkotások kiállításával, hiszen ez évben ünnepelhetjük a festő születésének századik évfordulóját. Az 1907-ben Nagykállón született képzőművész kezdetben a posztimpresszionizmus képviselője volt, ekkor nagymértékben befolyásolta őt Rippl-Rónai József és Berény Róbert munkássága, majd a 30-as évek közepétől, egy párizsi út alkalmából kapcsolatba került Chagall-lal, akinek hatására az álomszerű jelenítés jellemezte kései munkáit.
Az 1940-től kisebb megszakításokkal munkaszolgálatot teljesítő, majd 1944-ben egy németországi lágerben fiatalon elhunyt zsidó származású festőt a Munkácsy Céh és a Képzőművészek Új Társasága is tagjává választotta. Antal Péter műgyűjtő, a kiállítás számos képének tulajdonosa elismerően és nagy szeretettel szólt a tárlat egyes darabjairól, illetve az őket alkotó művészről. Elmondta, annak a szellemnek akart emléket állítani, amelyet Ámos képviselt. Szorosan fűzi őt a festőhöz az identitásazonosság, a képekben jelen levő líraiság és érzékenység. Némi mosollyal az arcán azt is hozzátette, ha élne most Ámos, akkor biztosan jó barátságban lennének, de mivel nem így történt, a képeken keresztül jöhet létre a lelki kapcsolat. Ezt is bizonyítja az elhangzott születésnapi köszöntő, a művész megszólítása az égi távolban és egy csodálatos népdal felcsendülése – igaz, csak hanghordozón – Sebestyén Márta jóvoltából. Az alkotásokat szemlélve és segítségül hívva a tárlaton itt-ott elhelyezett információkat, könnyebben megérthetők a képek által közvetíteni kívánt életérzések. Főleg, ha hozzáolvashatjuk a naplójegyzetek egy csekély hányadát, illetve a művész közszemlére tett verseit.
Fontos tudni, hogy Ámos Imre képein összefüggő szimbólumrendszer jelenik meg, amely nála a létra–kulcs–gyertya–kés négyesére apellál és ad félreérthetetlen jelentést a ceruzával rajzolt, vízfestékkel átitatott és pasztellel megfestett munkák kavalkádjának. Sokszínű, mégis inkább sötét tónusú, biblikus, filozofikus az Ámos Imre-kiállítás, amely november 18-ig várja a látogatókat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.