Szentpétervár lakói szobrot emelnének Koninak, Putyin kedvenc labradorjának. Első pillantásra a felvetés nem több, mint a személyi kultusz groteszk megnyilvánulása, amelyre majd ugorhat a nyugati média. Nem minden alap nélkül, hiszen az orosz elnök népszerűsége már oly méreteket öltött, hogy azt jó néhány első titkár is megirigyelhette volna. Ráadásul Putyin születésnapjai környékén a régi beidegződések olyan dolgokat produkálnak, amelyek Európa nyugati feléből nézve sokak számára abszurditásukban is ijesztők. Versek sorát írták már hívei Putyinnak, legutóbb pedig a Kreml-párti fiatalok által szerveztek tízezres felvonulást az 55 éves elnök tiszteletére „Köszönet a stabil jövőnkért!” és „Putyin mindörökké” jelszavakkal. A szentpéterváriak ötlete azonban másról szól, inkább kihasználja a régi megrögzöttségek továbbélését, a szolgalelkű bürokráciát, s valójában a józan ész, a civil ravaszság egyik kedves megnyilvánulása.
Amikor a primorszki kerület lakosai elhatározták, hogy városuk szülötte tiszteletére parkot létesítenek, a városi hatóságok még bólogattak is. Azt ugyan már túlzásnak tartották, hogy itt felállítsák „az elnök legjobb barátjának, Koni kutyának” a szobrát is, csóválták a fejüket, mondván, ez valójában viszszaüt a tisztelt személyre. A helyiek ezt nem kívánnák, ám úgy gondolják, csak az elnök érinthetetlensége révén tudják megvédeni lakóhelyük kedvelt sétaterét, amelyért már 13. éve harcolnak egy építési vállalkozóval. A szobor révén próbálják megakadályozni, hogy itt is újabb lakópark emelkedjen.
Az ötlet valójában nem az övék, még Sztavropolból ered, ahol a délorosz város lakói hasonló eszközzel védték meg a lakótömb körüli zöldövezet egy részét az új elitházak építőitől. A Die Welt beszámolója szerint egy éjszaka Putyin fotóit ragasztották fel a fák egy részére, s mit ad az ég, az építési vállalkozó ezeket a fákat nem merte kivágatni.
Mindez nem véletlen, hiszen Vlagyimir Putyin népszerűsége megközelíti a 80 százalékot. Amint bejelentette például, hogy elfogadja az Egységes Oroszország listavezetői helyét, a párt mutatói azonnal 54 százalékosra emelkedtek. Nem véletlen, hogy a stabilitás, a folytonosság jegyében folyamatosan ostromolják Putyint, hogy az alkotmány ellenében jelölje magát egymás után harmadik ciklusára is. A napokban négy nemzetközi hírnevű orosz művész nyílt levélben kérte az államfőt, hogy maradjon hivatalban egy további periódusra. A brezsnyevi idők stílusában fogalmazott írás valóságos vihart kavart az interneten. A Nyikita Mihalkov filmrendező, az orosz kulturális alap elnöke, Zurab Cereteli szobrászművész, az orosz művészeti akadémia elnöke, Tejmur Szalahov, Cereteli helyettese az akadémia élén és Albert Csarkin, a szentpétervári Repin állami képzőművészeti és építészeti egyetem rektora által jegyzett levelet a Rosszijszakaja Gazeta kormánylap közölte. Válaszul Marietta Csudakova irodalomtörténész, Oleg Baszilasvili és Szergej Jurszkij színészek, valamint Alekszandr Gelman dramaturg kikérték maguknak, hogy a nevükben beszéljenek, mondván, „Oroszország és polgárainak megalázása” lenne, ha Putyin sutba dobná az alkotmányt, és elnök maradna.
Mihalkov és Cereteli levelének szófordulatai Leonyid Brezsnyev korát idézik. Putyin „bölcs állami politikájáról”, az „élet minden terén elért hatalmas sikerekről” és arról írnak, számukra „létfontosságú, hogy az elnök 2008 után is folytassa bevált és gyümölcsöző tevékenységét, amely lehetővé teszi a stabilitást és a hazai kultúra felvirágzását biztosító állami politika fenntartását”.
Több százezer forintja bánhatja, ha erre nem figyel
