Borvidékek, jeles magyarok a bélyegeken

Teljessé vált a Magyarország 22 borvidékét reprezentáló bélyegsorozat: megjelent a befejező címlet, amely az Etyek–Buda, Pécs, Tolna szőlőtermő tájait mutatja be. Az idei esztendő különösen sok érdekességet tartogatott a filatelistáknak, hiszen a különböző évfordulók alkalmából számos színvonalas bélyeg látott napvilágot.

Fábián Gyula
2007. 11. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemrégiben bocsátotta ki a Magyar Posta a hazánk 22 borvidékét bemutató sorozat utolsó bélyegét, amelynek segítségével Etyek–Buda, Pécs, Tolna szőlőtermő vidékeit ismerhetik meg az érdeklődők. A tájegységeket reprezentáló kiadvány ötlete nemzetközi hírű szőlőnemesítőnk, Csizmazia Darab Józseftől származik. Úgy vélte, hogy szőlőfajtákban gazdag országunk, nemes boraink, gyönyörű tájaink hírnevét a világon mindenhová eljuttatják bélyegeink. Külföldön eddig is a legnevesebb magyar borok városait, községeit ismerték legtöbben, de a levelekre, képeslapokra ragasztott színes képek tovább növelik jó hírünket. Ennek eredményeként 1990-ben hat borvidékről – Hajós–Vaskút, Villány–Siklós, Badacsony, Szekszárd, Eger, Tokaj-Hegyalja – adott ki címleteket a Magyar Posta.
A bélyegeket Varga Pál grafikusművész tervezte. Érdemes megemlíteni, hogy a Magyar Posta kiadványai világszínvonalúak, a nemzetközi szépségversenyeken általában az első három hely valamelyikén végeznek. Nem véletlen, hogy a cég mintegy száz grafikust foglalkoztat, munkájukat képzőművész tanácsadó testület irányítja.
A 2007-es év számos, nevezetes évfordulóhoz kapcsolódó érdekességet tartogatott a filatelistáknak. Gróf Batthyány Lajos születésének 200., Ferencsik János születésének 100. évfordulója alkalmából bocsátott ki bélyeget a Jeles magyarok sorozatban a posta. Bartók Béla után idén megemlékeztek Kodály Zoltánról, de jelent meg címlet a Zeneakadémia fennállásának 100., a Nemzeti Galéria 50. évfordulóján. Külön címleten elevenedtek meg a Szent Korona zománcképei, a Pál utcai fiúk történetei.
Az idei esztendő nevezetességei közé tartozik az őshonos magyar állatfajtákat bemutató sorozat, különösen a bélyeggyűjtő gyermekek körében voltak népszerűek a lovakat, kutyákat, szürkemarhát, rackajuhot ábrázoló képek. Nagy sikere volt a faragott székek sorozatnak és a sakkozás 1000 éves történetét ismertető címleteknek. Ez utóbbin a tábla 64 kockájában, a 64 bélyegkép alapnyomatán nagyítóval olvashatják az érdeklődők a játék históriáját. Ez különösen nagy tetszést aratott világszerte.

Hazánkban található a legnagyobb gyűjtemény. Kevesen tudják, hogy a világ legnagyobb – tizenhárommilliós – bélyeggyűjteményének a budapesti bélyegmúzeum ad otthont. Magyarországon a kiegyezés, tehát 1867 óta készül bélyeg, az első postai kiadványt a világon 1840-ben Angliában bocsátották ki. Az első években még nem volt nyomdánk, 1871-ben már saját műhelyünkben állítottuk elő az első címleteket, s rövid idő alatt a magyar mestereket a legismertebb alkotók között jegyezték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.