Sok minden eldőlhet ma a Magyar Villamos Művek (MVM) első olyan kapacitásaukcióján, amit a jövő évi piacnyitás előírásai miatt tart a hazai nagykereskedő. Az árverésen 8000-9000 gigawattórányi áramot dobnak piacra. Az induló árat csak az aukció előtt közlik majd, felső határ azonban nincs: az viszi az áramot, aki a legtöbbet kínálja érte a tízkörös versenyben.
Garamhegyi Ábel, a gazdasági tárca államtitkára tegnapi sajtótájékoztatóján azt mondta: várakozással tekintenek a licitverseny elé, a rendszer nyílt, átlátható és egyenlő versenyfeltételeket teremt minden vásárló számára. Arról azonban az államtitkár már nem beszélt, hogy a licit várakozásaik szerint mit jelent az árak szempontjából, pedig szinte az összes jelen lévő újságírót ez foglalkoztatta leginkább. A nagyfogyasztók drasztikus, akár negyvenszázalékos áremelkedést sem tartanak kizártnak, és az egész régiót jellemző áramhiány miatt könnyen lehet, hogy félelmük beigazolódik.
Számításaink szerint már az is körülbelül húszszázalékos áremelésként jelentkezik majd, ha az aukción csupán a környező országok hetveneurós megawatt-óránkénti átlagára alakul ki, de semmiféle garancia nincs arra, hogy az árgörbe nem kúszik ennél is feljebb. Az árverésre jelentkező 29 kereskedő, illetve nagyfogyasztó igényei ugyanis becslések szerint háromszorosan haladják meg a kínálatot, egy keresleti piacon pedig automatikusan felfelé mennek az árak. A legnagyobb kérdés ebből a szempontból az, mennyire lesznek éhesek a balkáni kereskedők, mert azok után, hogy Bulgária teljesen lezárta határait az áramexport előtt, a régió „házon belülről” már nem képes a fogyasztók biztonságos ellátására. Így előfordulhat, hogy hiába termelnek Magyarországon a magyar fogyasztók számára elegendő mennyiségű elektromos energiát, azért majd olyan szerb kereskedőkkel kell megküzdeni, akik az ottani forráshiány miatt – kis túlzással – bármennyi pénzt megadnának az áramért. Ez pedig nem túl biztató kilátás, főleg, ha figyelembe veszszük, hogy az MVM aukcióján kialakult árszint befolyással lesz a jövő évben érvényes lakossági áramárakra is.
Bár már október vége felé járunk, a jövő évtől esedékes árampiaci nyitással kapcsolatban jószerivel több az eldöntetlen kérdés, mint az eldöntött. Információink szerint még a szolgáltatók körében is teljes a bizonytalanság, s ezért van, hogy bár már régóta hirdetésekben kellene győzködniük a fogyasztókat a szabad szolgáltatóválasztás előnyeiről, egyelőre hallgatnak.
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
