Egy hídépítő

2007. 11. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyarmati Dezső nyolcvanéves. Élete egy teljes történelemóra anyaga lehetne. És nemcsak azért, mert vízilabdázóként tagja volt egy – több – olyan csapatnak, amely végigverte a világot (többszörös olimpiai és Európa-bajnok), hanem mert neve a politikában is elő-előbukkan. Ötvenhatban ő a magyar olimpiai csapat forradalmi bizottságának vezetője. Melbourne-ben rendezték a játékokat, éppen a legnagyobb harcok idején, idehaza az embereket lőtték, odaát a gólokat. Mindkét helyen magyar–orosz mérkőzés zajlott. Az itthonit elveszítettük, az ottanit – már a döntőben – fényesen megnyertük…
A sportoló Gyarmati pályafutásának felsorolásához kevés lenne ez a terjedelem. Legyen annyi elég, hogy kilencvennégytől ő a Halhatatlanok Klubjának elnöke. A politikus Gyarmati a forradalom leverése után emigrál, hazaérkezése után egy időre eltiltják, segédmunkásnak, majd csaposnak áll (a legendás bal kéz méri ki a sört a szomjas vendégeknek). A rendszerváltás előtti évben (1989) újra felbukkan a politikában, az MDF egyik alapítója, 1990-től négy éven át parlamenti képviselő.
Gyarmati Dezső amolyan híd az élsport és a politika között. Stabil, erős híd. Tartása, járása az évtizedek alatt semmit nem kopott. Hangja mély, katonás, olyan uszodai edzős… A nyolcvan kemény esztendőt nem akarja tudomásul venni. Még mindig sugárzik belőle az az egészséges vízipólós vagányság. És a nemzetszeretet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.