Szokatlan mozzanatok előzték meg Anatolij Szergyukov magyarországi látogatását: a Honvédelmi Minisztérium ugyanis még szerdán arra kérte az újságírókat, hogy a hozzá intézendő kérdéseiket előre, írásban nyújtsák be. Amikor azonban az orosz védelmi miniszter Szekeres Imre társaságában tegnap megjelent az újságírók előtt, kiderült, hogy a „szűkre szabott program miatt” egyáltalán nem lehet kérdezni tőlük. Így nem tudhattuk meg azt sem, hogy Szekeres közelmúltban tett oroszországi látogatásán Szergyukov miért nem fogadta a magyar minisztert.
Tájékoztatásuk során csak az derült ki, hogy „gyümölcsözőnek” ítélik a kétoldalú kapcsolatokat, s azok elmélyítése érdekében kétoldalú együttműködési megállapodást is aláírtak, különös tekintettel a képzés és a katonai-szakmai tapasztalatcsere kérdéskörére. Szekeres sietett leszögezni, hogy Magyarország messzemenően betartja az európai hagyományos fegyverzetek korlátozásáról szóló CFE-szerződést, és az Oroszország és a NATO közötti megállapodás esetén elsőként ratifikálja azt.
Lapunknak az új kétoldalú megállapodást firtató kérdésére egy neve mellőzését kérő szakértő úgy nyilatkozott: „ott tartunk, hogy minden NATO-tagország rohan Moszkvához a kapcsolatok fejlesztése és üzletkötés reményében”, mivel Vlagyimir Putyin hosszú távú berendezkedésére számítanak. Ezzel is biztosítani akarják saját kőolaj- és gázellátásukat. Teszik ezt előzetes egyeztetés alapján – csak a középhatalmak (Franciaország, Németország és Nagy-Britannia) és az Egyesült Államok járhatnak külön utakon. Anatolij Szergyukov nyilatkozatában közölte: tájékoztatta partnereit a Magyar Honvédség haditechnikai eszközeinek modernizációs lehetőségeiről, ám konkrétumokat nem árult el. Úgy tudjuk, a szocialista kormány által hangoztatott „orosz sikertörténet” nem terjedt ki erre a területre.
Bővülő kínálat, lassuló drágulás, több vevő és kevesebb bérlő
