Európa indiánjai

k ö n y v e s h á z

Hanthy Kinga
2007. 11. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Forró téma. Már az is bátorság, hogy a kötetnek nem romák lett a címe, hiszen a politikai korrektség szabályai szerint a cigány szót ki kellene törölni szótárunkból. Ekkor jön Száraz Miklós György, és nagy ívű esszét tesz elénk a cigányokról. Így, hogy: cigányok. Benne minden, amit e népről tudni kell és tudni illik. Minden, amit évezredes együttélés után sem tudunk, mert a kíváncsiságot elhomályosítják az előítéletek. Az Olaszliszkák üzenete nagyon erős.
Fogjuk meg hát ezt az albumot, és álljunk neki, kövessük a cigány tábor útját az indiai kivándorlástól. E nélkül esélyünk sincs arra, hogy megértsünk valamit a világukból. Utazzunk szekéren, lakjunk faluszéli táborban, putriban, lilára festett stukkós palotában, és gondolkodjunk el azon, minderről mi is volt a véleményünk. Száraz Miklós György úgysem hagyja, hogy ne változzon. Amikor letesszük a könyvet, garantáltan marad bennünk legalább egy kis irigység. Nem a szegénységet irigyeljük majd, nem a nyomort, hanem a szabadságot, amelyet ezer év európai lét sem tudott elvenni a cigányoktól. Szelídíthetetlenek, állandók egy olyan világban, amelyhez mi, „civilizáltak” folyton alkalmazkodni kényszerülünk. Ha nem tesszük, életképtelenné válunk. Vagy mégsem? Megpróbálták a cigánysággal is. Próbálták szelídíteni szép szóval, erőszakkal, letelepíteni, megértetni velük végre, hogy a nyugati kultúra jó, hogy rend a lelke mindennek, hogy be kell sorolni a többség mögé (mellé?), iskolába kell járni, naponta mosakodni, nyolc órát dolgozni. Ők meg fittyet hánytak minderre, mégis megmaradtak. Ha nagyon unták a leckét, legfeljebb odébbálltak.
Nem romantikus gipsy-mesét írt Száraz Miklós György, mi sem állt tőle távolabb, hanem elmélyült a szakirodalomban, mellérakta a tudását, tapasztalatait, életbölcsességét és persze nem utolsósorban szépírói talentumát, és megírta a cigányok történetét: mindazt, amit a nyelvükről, a történetükről, a sorsukról, a hozzájuk kapcsolódó előítéletekről, üldöztetéseikről, életmódjukról és kultúrájukról tudni lehet. Sok szeretettel és empátiával tette ezt. A kísérlet nem volt kockázat nélküli, de állíthatjuk, sikerült. Alighanem többet tesz ez a könyv e népért sok elvont és bölcs tanulmánynál, és sokkal, sokkal többet a fél szemmel a szavazóurnák felé tekingető politikusoknál.
Valahol ugyanis ott kell elkezdeni, ahonnan a szerző elindult. Amíg nem értjük meg a cigányokat, esélyünk sincs arra, hogy segíteni tudjunk nekik, amire nagy szükségük is van, hiszen aligha élvezik a nyomort, a kilátástalanságot, amely ebben a haszonelvű, pragmatikus világban kijut nekik. Manapság már egyetemi tantárgy a romológia, e nélkül értelmetlen pedagógusokat, szociális munkásokat, népművelőket, ügyintézőket képezni. Tegyük eléjük ezt a könyvet. Nem lesz haszon nélkül.
A Cigányok című könyv szándéka szerint album is. A kötetet tervező Kiss Lászlónak és Korniss Péter fotóinak elévülhetetlen érdemei vannak abban, hogy azzá vált.
(Száraz Miklós György: Cigányok. Helikon Kiadó, Budapest, 2007. Ára: 8990 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.