Fellángolt a vita a Magyar Labdarúgó-szövetség edzőképző központja körül. Az intézmény legutóbb akkor került az érdeklődés középpontjába, amikor korábbi vezetőjét, Mezey Györgyöt menesztette a 2005 végén hivatalba lépett új elnök, Kisteleki István, és Bicskei Bertalant nevezte ki. Az edzőképző másik három tanszékkel (menedzser-, fizikoterapeuta- és játékvezető-képző) együtt az MLSZ szakmai és felnőttképző intézete alá tartozik. Most az okoz feszültséget, hogy az intézet igazgatójának, Baranya Istvánnak kurtán-furcsán felmondtak. Ettől a hírtől önmagában még nem jönnénk lázba, ám az elküldött igazgató azt állítja, az MLSZ olyan szerződést kötött a Testnevelési Egyetemmel (TF), ami miatt az európai szövetség (UEFA) akár meg is vonhatja saját rendszerű képzésének magyarországi engedélyezését.
– Többéves munkával Mezey György irányítása mellett 2004-ben ültettük át a gyakorlatba Magyarországon az UEFA többfokozatú képzési rendszerét. Időközben a magyar állam olyan törvényt hozott, miszerint 2008-tól csak az Országos képzési jegyzékben (OKJ) szereplő intézményekben szerzett diplomával lehet Magyarországon edzősködni. Tehát a magyar labdarúgóedzőknek két papírra is szükségük van. Annak érdekében, hogy az államit is megszerezzék, felvettük a kapcsolatot több olyan felsőfokú intézménnyel, ahol testnevelést oktatnak. Hattal meg is állapodtunk a feltételekben, ám a hetedikkel, a TF-fel Bicskei Bertalan közreműködésével olyan kivételezett szerződést kötött az MLSZ, amely ellentmond az UEFA szabályainak. Az ugyanis kimondja, az UEFA-rendszerű képzést nem lehet egyetemeken nappali tagozatos hallgatóknak oktatni. Ha ez kiderül, akkor az MLSZ súlyos szankciók elébe nézhet, az UEFA felfüggesztheti az edzőképzést Magyarországon – állítja Baranya István.
A menesztett igazgató hozzáteszi, ezenfelül is súlyos gondok vannak az edzőképző körül, amióta Mezey Györgyöt eltávolították a posztjáról:
– 2006-ban és 2007-ben összesen harminckét tanfolyamot szerveztünk. Bicskei Bertalan ezek közül tevékenyen csupán kettőn vett részt, hármat meglátogatott, arról fogalma sincs, hogy a többin mi zajlott. Mezey Györgynél ez elképzelhetetlen volt. Ő folyamatosan járta az országot, minden tanfolyamon tanított, s külföldről újabb és újabb anyagokkal látta el az intézetet.
Megkerestük Bicskei Bertalant, aki így reagált Baranya István állításaira:
– Csak abban értek egyet Baranya Istvánnal, hogy az OKJ-s követelményeknek meg kell felelnünk, ezért kellett szerződést kötni az egyetemekkel. Köztük a TF-fel. Ez így zajlott le. Baranya István feladata lett volna, hogy előkészítse a megállapodást. Ám háromnegyed év alatt egy tapodtat sem jutott előre. Ezek után Kisteleki István engem bízott meg. Írd és mondd, egy nap alatt tető alá hoztam a megállapodást. Éppen azért szorít bennünket az idő, mert Baranya István szabotálta a munkáját. Szó sincs arról, hogy az UEFA engedélye nélkül nappali tagozatos képzés tárgyává szeretnénk tenni az UEFA B licencét. Erre természetesen csak akkor kerülhet sor, ha az európai szövetségtől megkapjuk az engedélyt. Ám addig is cselekedni kell, mert a magyar törvények szerint 2008 nyarától jelen állás szerint egyetlen magyar edző sem dolgozhatna. Éppen ezért a TF segítségével gyorstanfolyamokat szervezünk. Azért esett a választásunk erre a nagy múltú intézményre, mert rendelkezik a megfelelő oktatói gárdával, ráadásul vállalta, hogy az ország bármely pontján hajlandó kiírni a tanfolyamokat és a vizsgákat. Úgy érzem, Baranya Istvánból a megbántottság beszél.
A személyét érő vádakról Bicskei Bertalan a következőket mondta:
– Mezey György munkáját nem az én feladatom értékelni, de azt azért elmondhatom, Baranya István a másfél év alatt, amíg együtt dolgoztunk, minden alkalmat megragadott arra, hogy elmondja nekünk, az edzőképzésen nem is Mezey György dolgozott sokat, hanem Both József és ő maga. Én viszont valóban személyesen vezettem tavaly az A, idén a Pro tanfolyamot.
Úgy érezzük, e pillanatban lehetetlen igazságot hirdetni. Ám az egyértelmű, két szemlélet élesen viaskodik egymással. Reméljük, legalább az eddig elért kevéske eredmény nem esik ennek áldozatául.
Többtízmilliárdos pályázat indult a távhőrendszerek zöldítéséért
