Kiadáscsökkentés helyett adóemelés

A jövő évi büdzséből is hiányoznak azok a szerkezeti reformok, amelyek biztosítani tudnák a tartósan alacsony államháztartási hiányt, figyelmeztetett a költségvetési törvényjavaslat kapcsán – amelyet ma kezd el tárgyalni a parlament – a jegybank és több más hazai pénzintézet. A Fidesz négy módosítójavaslat-csomagot nyújt be a büdzséhez.

Szabó Eszter
2007. 11. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma kezdődik meg a parlamentben a 2008-as költségvetés általános vitája. A legnagyobb ellenzéki párt négy módosítójavaslat-csomaggal készül a vitára – tudtuk meg Varga Mihály alelnöktől. Ezek közös jellemzője, hogy fedezettel rendelkeznek, azaz nem növelik az államháztartás hiányát, csak átcsoportosítanak egyes tételeket. A javaslatok egy része azt mutatja, hogy az ellenzéki párt milyen gazdaságpolitikai fordulatot szeretne elérni, míg az indítványok egy másik csoportja előveszi a szocialista politikusoknak a települések és régiók számára tett korábbi ígéreteit, és azokat beterjeszti a törvényhozás elé. A Fidesz módosító javaslatokat nyújt be ezenkívül az egészségügy, a mezőgazdaság, az önkormányzatok és az oktatás területeire vonatkozóan is. A párt álláspontja szerint amíg nem garantált, hogy a vagyonadót az ingatlanok valódi értéke után kell megfizetni, addig az ingatlanadó bevezetésének alkotmányossági feltételei sem állnak fenn.
Az SZDSZ összesen mintegy 70 milliárd forintot csoportosítana át a jövő évi büdzsében. A párt azt javasolja, hogy ezentúl az adózók 3 százalékot ajánlhassanak fel személyi jövedelemadójukból, így a civil szervezeteknek és az egyházaknak néhány milliárd forinttal több juthatna. Indítványozzák azt is, hogy a legszegényebb sorsú családok a tervezettnél több családi pótlékot kaphassanak jövőre. A személyi jövedelemadó kulcsának 1,7 milliós határát 1,9 millió forintra módosítaná a párt, ami csaknem 55 milliárd forintos bevételkiesést jelent a költségvetésnek. Az ellentételezést a Miniszterelnöki Hivatal személyi kifizetései és az állam más működési kiadásainak terhére képzelik el a szabad demokraták.
A mától kezdődő költségvetési vita kapcsán a Magyar Nemzeti Bank és több más hazai pénzintézet elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy a jövő évi büdzséből is hiányoznak azok a szerkezeti reformok, amelyek biztosíthatnák a tartósan alacsony államháztartási hiányt. Az adóemelésekre alapozó, rossz összetételű kiigazítás folytatása a közgazdászok szerint hazánk gazdasági lemaradásának veszélyével jár. Az államháztartási kiadások csökkentésének elmaradása ráadásul annak a kockázatát is magában hordozza, hogy az átmeneti kiigazítás után, 2009-ben ugyanazokkal a problémákkal kell szembesülnünk, mint tavaly.
Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke egy múlt heti rendezvényen kérdésesnek nevezte, hogy szerkezeti reformok nélkül kialakulhat-e hazánkban tartósan 3 százalék alatti államháztartási hiány. A jegybankelnök szerint nem jó, hogy a konszolidációt jórészt az adókulcsok emelésével hajtotta végre a kormány, számos reform, köztük a bevételi oldal átalakítása viszont nem történt meg. A teendőket illetően Simor több területet is kiemelt, így például az önkormányzatok gazdálkodását, ahol eddig nem történt érdemi intézkedés. A szociális juttatások rendszerét a jegybankelnök szerint úgy kell átalakítani, hogy az a mostaninál jobban ösztönözzön a munkára. Simor az igen alacsony magyar foglalkoztatottság emelését is döntő fontosságúnak értékelte, amelyhez a nyugdíjkorhatár emelését és az oktatás átalakítását tartotta szükségesnek.
Hasonló aggályokat fogalmazott meg a Takarékbank és az ING Bank is, amelyek ugyancsak az adóemeléseken alapuló kiigazításra és az ellenőrizetlen kiadásokra hívták fel a figyelmet. Mindkét pénzintézet annak veszélyét is jelezte, hogy hosszú távon a kormány nem lesz képes fenntartani azt a nagymértékű bevételnövekedést, amire a jelenlegi kiigazítás épül. Az ING Bank kimutatása szerint a más országokban végrehajtott sikeres konszolidációk a központi kiadásokat és a munkát terhelő adókat csökkentették, míg a tőkét terhelő adókat növelték. Hazánkban ezzel szemben a kiadások mérséklése jóval kisebb mértékű volt, ráadásul a munkát terhelő adók csökkenés helyett növekedtek, ami az ország versenyképességének kárára vált.
Az Országgyűlés költségvetési bizottsága tegnap általános vitára alkalmasnak ítélte a költségvetési törvényjavaslatot. A vitában az ellenzéki képviselők a gazdasági növekedés tragikus visszaesésével, a magas adóterhekkel és az ÁSZ kifogásaival szembesítették Veres Jánost. A gazdaság lefékeződésével kapcsolatban a pénzügyminiszter válaszában ismét leszögezte: a lassulás a tervezettnek megfelelően következett be, az állam ugyanis jelentősen visszafogta kiadásait. Veres feladatként jelölte meg a foglalkoztatottság növelését is, mint mondta, szerkezeti problémák vannak a munkanélküliség terén, az állásnélküliek között például magas a szakképzetlenek aránya.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.