Kifakulhat a Gyöngy-folyó gyöngye

Hongkong jelenleg hétmilliós nagyváros Kína déli részén, ám történelmi okokból attól gyakorlatilag független. Tíz éve már, hogy a Union Jack helyett aranycsillagos vörös zászló alatt éli életét. A terület visszakapásakor Peking azt ígérte, ötven évig nem is változtat a törékeny függetlenségen, de a legújabb tervek szerint lassan nem lesz más megoldás.

Munkatársunktól
2007. 11. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hongkongban nincs olyan nap, hogy valamilyen kiállításra épp ne igyekeznének üzletemberek. A világ talán legnagyobb kereskedővárosa a brit üzleti kultúrájú kínai metropolis. Saját magukat is úgy hirdetik, mint átjárót az egyelőre még európai normák szerint kissé érthetetlen Kína felé, ahol kizárólag a legnagyobbak lehetnek elég erősek a sikerhez. Hongkong most zárta le elektronikai termékeket bemutató kiállítását, amely a világ második legnagyobb ilyen rendezvénye, Ázsiában pedig nincs párja. A volt brit gyarmat tudja, milyen értékeket teremtett az évszázadok során, és ezt maximálisan ki is használja. Legalábbis egyelőre.
A Gyöngy-folyó deltavidéke azonban egyre növekvő konkurenciát jelent Hongkong számára. Kantonban és az „ellen-Hongkong” Senzsen városában is megindult a kiállításturizmus, az új, modern Kína úgy érzi, nincs szüksége közvetítőre üzleti ügyekben. Ha a számokat nézzük, ez igaz is lehet, hiszen a befektetők özönlenek Kínába. Senki sem gondolta volna 1979-ben, hogy Senzsen halászfaluból Kína gazdasági kísérletként tizenhárommilliós metropolist épít, ahová a külföldiek rohannak majd a kedvező üzleti klíma miatt. Külföldiek, azaz többek között hongkongiak. Minthogy a szigetek szinte minden négyzetcentimétere be van építve, Hongkong nem „otthon” gyártja saját termékeit, hanem az anyaországban, mindössze néhány kilométerre határaitól. A gyárak az őt körülvevő Guangdong (Kanton) prefektúra területén fekszenek, ám nem sokáig. A korábban lesajnált terület mára túl elegáns és gazdag lett ahhoz, hogy gyárak szennyezzék, ezért a hongkongi gyárakat az ország kevésbé előkelő területeire száműzték. Ezáltal kissé közelebb hozták a „közel-külföldi” testvéreket az anyaországhoz, amely persze kimondott terv is.
Hongkong jövője ugyan biztosnak tűnik, ám mégis érdekes, hogy Senzsen számára ugyanazt az utat képzelik el Pekingben, mint öregebb testvérének. A tervek több mint gyanúsak, főként a kínai kormányhoz kötődő Bauhinia Alapítvány kimutatását elolvasva. A szakemberek szerint a két város számára egyetlen megoldás van, ha valódi „nemzetközi metropolist” akarnak kialakítani, ez pedig az egyesülés. A húszmilliós Hongkong–Senzsen a kimutatás szerint New York, Tokió és London nyomdokaiba lépne, s le is hagyná a jelenkor legnagyobb ipari-kereskedelmi gigászait. Persze sokat kellene még tenni ahhoz, hogy akár cseppnyi esély is legyen a történelmi léptékű döntésre, például elsőként legalábbis egyszerűsíteni kellene a vízumkiadást hongkongi részről, ha már az alaptörvény úgy rendelkezik, hogy a kínai állampolgárok nem léphetnek be engedély nélkül a különleges közigazgatású régióba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.