Labdarúgás helyett inkább fogathajtás

Babó Levente
2007. 11. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár úgy tartja a mondás, „az alma nem esik messze a fájától”, Genzwein Alex, a csapatban immár kétszeres felnőtt magyar bajnok fogathajtó esetében ez nem vagy csak részben igaz. Hiszen míg édesapja, Genzwein Ferenc nevét a labdarúgás kapcsán ismerhette meg a nyilvánosság, addig fia a fogathajtásban ér el már tizenhét évesen figyelemre méltó eredményeket. A papa, az egykori Vasas-edző és MLSZ-elnökjelölt azonban egyáltalán nem bánja, hogy így alakult.
– Örültem volna, ha Alex futballista lesz, meg is próbálkozott a focival, de be kellett látnunk, nem volt tehetsége hozzá. Jó felépítésének köszönhetően kapusként is tett egy kísérletet, de itt sem járt több sikerrel, úgyhogy nem erőltettük. Lótenyésztő édesanyja viszont lipicaiakkal foglalkozik, amelyek a legalkalmasabbak a fogathajtásra, így kézenfekvőnek tűnt a választás. Minden idők legfiatalabb hajtójaként tizenkét évesen el is indult az ob II-ben, ahonnan már a második idény végén feljutott az ob I-be, ahol tizennégy évesen, korkedvezménnyel, többek között a Lázár testvérekkel versenyzett – sorolja érthető büszkeséggel idősebb Genzwein.
– Igaz, hogy minden idők egyik legfiatalabb hajtójaként már tizenhat évesen felnőttcsapat-bajnokságot nyert?
– Igaz, de ez egyesfogat-hajtásban sikerült neki, mert a válogatott szövetségi kapitánya, Sahin-Tóth Tibor javaslatára egy évre átmenetileg áttért az egyes fogatokhoz. Az idén viszont újra kettesfogat-hajtásban versenyzett, és a Lázár Vilmos, Hódy Károly, Genzwein Alex trió meg is nyerte a csapatbajnokságot.
– A díj-, a maraton- és az akadályhajtás közül hogyan, miért lett utóbbi a fia erőssége?
– Az ob I-es versenyek háromnaposak. Az első napon a díjhajtást rendezik, amit egy kötelező korcsolyaprogramhoz hasonlítanék. Egy tinédzser számára nyilván ez a legkevésbé vonzó. Ezután következik a maratonhajtás, majd harmadnap az akadályhajtás, ami a legáttekinthetőbb. Húsz pár bója között kell hibátlanul teljesíteni az adott vonalvezetést, és mivel Alex általában a leggyorsabb, csak arra kell figyelnie, hogy ne hibázzon a bóják között. Korábban ralival is próbálkozott, ezért is érzi itt olyan jól a távolságokat.
– Túl két csapatbajnoki aranyon, de még jóval innen a húsz éven, eldöntötték-e már, mekkora szerepet kap Alex életében hosszú távon a fogathajtás? Főtevékenység lesz vagy inkább hobbi?
– Erre most még nehéz válaszolni. Óvatosan merünk csak jósolgatni, mert bár eddigi pályája komoly lehetőségeket vetít előre, egyelőre nincsenek kimondott célkitűzéseink. Nyilvánvalóan szeretne nemzetközi szinten is eredményeket elérni ebben a világviszonylatban elismert magyar sikersportágban, ennek érdekében általában heti tíz órát edz a fogattal. Ezért is jár alapítványi gimnáziumba, ahol elnézik a fogathajtásból adódó hiányzásokat. Az általunk Monoron alapított Ilzer SC-ben igyekszünk megfelelő körülményeket biztosítani, még edzőpályát is építettünk. A szakmai munkát edzője, az egykori magyar bajnok négyesfogat-hajtó Józsa Vendel felügyeli. Szóval minden Alexen múlik és persze a szerencsén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.