Macska-egér játék

Mi folyik itt, terrortámadás fenyeget? – kérdezte egy ausztrál hölgy, akivel a Magyar Önvédelmi Mozgalom tüntetéséről az Operaház felé igyekvő fiatalok sodrában találkoztunk. Gyurcsány Ferencet valóban egy kisebb erődítményrendszer védte, a bejutás a lezárt Andrássy útra lehetetlen volt.

Szarka Ágota
2007. 11. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfő délután, a Magyar Önvédelmi Mozgalom Szabadság téri tüntetésén a közönség nagy megelégedésére ment a Bombagyár.hu szerkesztőségének „talk-show-ja”, miközben az Opera környékén mindent lezártak. A kordonokon öt óráig a rendőrök tájékoztatása szerint át lehetett járni, erről személyesen is meggyőződtünk. Az Andrássy úton kószáló ausztrál és angliai turisták tágra nyílt szemekkel figyelték a buszokat, amelyekből kirajzottak a feketébe öltöztetett „birodalmi rohamosztagosok” – volt itt Győr-Moson-Sopron megyei osztag, de érkeztek Fejér megyéből is. – Mi folyik itt? Terrortámadás fenyeget? De akkor miért nem mondják, hogy keressünk biztonságos helyet? – kérdezte egy középkorú ausztrál hölgy. Férjével együtt elcsodálkoztak, mikor kiderült: a magyar miniszterelnök kíván beszédet mondani az Operaházban a nemzeti ünnep alkalmából, azért van az egész felhajtás. A kordonok, az útlezárások az ő biztonságát szavatolják. – Itt diktatúra van? Ennyire fél a néptől? Vagy itt is létezik az al-Kaida? – kérdezték.
Az utca végén idősebb urak nézelődtek, mint szavaikból kiderült, mindannyian – így vagy úgy – részesei voltak annak idején az októberi eseményeknek. A kulturális romlásról beszéltek, hogy az oroszok annak idején felgyújtották az Országos Levéltárat, a Nemzeti Múzeumot, a Rókus-kórházat, minden olyan objektumot igyekeztek megsemmisíteni, amely a nemzeti megmaradást szolgálta. Egyikük, Rakonczai János tovább ment: szerinte Kádár folytatta ezt a „nemes” örökséget, mert aztán lebontatta a Nemzeti Színházat, a Nemzeti Szalont, mindent, ami a polgári világra emlékeztetett. S hogy mi van most, az 51. évfordulón?
– Nézzen körül! Ez egy szabad ország? Rákosi idejében sem merték volna megcsinálni ezt! – válaszolták egymás szavába vágva, sorolva a bizonyítékokat.
Mikrobit lehet perelni
Közben a Szabadság téren, a Magyar Televízió székháza előtt gyülekeztek a tüntetők. A néhány száz főből hirtelen néhány ezer főnyire duzzadt a tömeg. A színpadon egy XXI. századi „Mikrobi” (Dobozokból összeállított, alufóliával borított lény, kinek csálén álló szemei kerékpárlámpák, s egy hangszóró szól a gyomrából) tolmácsolta a politikailag nem korrekt üzeneteket.
„Őt lehet perelni, ha valami nem tetszik. Ő mondta, nem mi” – tájékoztatták a szervezők az összegyűlteket. Mikrobi pedig tett is „vaskos” kijelentéseket, a közönség nagy örömére. A nézelődők között ott volt Sz. P. is, saját bevallása szerint hitét nem gyakorló izraelita.
– Az a baj, hogy Gyurcsányék az igazi fasiszták – mondta kérdésemre, hogy mit keres itt. A zsidózás, még ha nem is anynyira durva és egyértelmű, zavarja ugyan, fáj neki, de szerinte mindennél fontosabb, hogy az igazi fasisztáktól meg lehessen szabadulni végre. Ezért kellene összefogni…
A Romantikus Erőszak és a Titkolt Ellenállás koncertje után Toroczkai László, a Hatvannégy Vármegye Mozgalom tiszteletbeli elnöke – miképpen egy évvel ezelőtt is – kiadta a jelszót: aki akar, menjen vele az Operához, ugyanis ő nem vette kézhez a demonstrációt elutasító végzést. De mindenkit figyelmeztetett: rendőri akciók várhatók. Úgy is lett. Már az első pillanatokban, még a Szabadság téren elrepültek az első gránátok. A tüntetők átlagéletkora valószínűleg nem érte el a harminc évet. Magas sarkú cipőben tipegő, miniszoknyás leányok mellett a militaryboltokat kifosztó tizenévesek hada. Sokak már eleve gázálarccal készültek. – Négyezerért már egész jókat lehet kapni – magyarázta egyikük, aki vizet adott, amikor „átmenetileg megvakultam” a könnygáztól.
Harc a harcért
Merthogy most sem viccelt a rendőrség: ismét mellmagasságban szálltak a lövedékek, de tartalmuk hatóereje többszöröse volt a tavalyinak. Viszont a résztvevők is rutinosak voltak. Hogy hová megyünk? Egy idő után ezt már senki sem tudta. Harc volt, a harcért magáért.
– Legalább tudja ez a görény, hogy még létezünk, és nem adjuk fel soha, akármit is csinál – magyarázta egy fiatalember az indítékait. „Végigbujkálja az országot, mint egy szovjet partizán! Már ki sem teheti a lábát az utcára! Milyen miniszterelnök az ilyen?” – kapcsolódott a beszélgetésbe egy idős úr, aki stratégiai tanácsokkal is segítette a fiatalokat.
– Mindig legyen menekülőút, az a lényeg, arra figyeljetek! – mondta. Annyi bizonyos: a Nagymező utcában a feloszlásra felhívó rendőri figyelmeztetés csak kétszer hangzott el, és már kilőtték az első könnygáz-gránátot. Az Operát képtelenség volt megközelíteni, a tüntetők gyakorlatilag macska-egér játékot játszottak a rendőrökkel. És az utóbbiak voltak a nyerők. Az égen helikopter körözött, a folyamatos, fenyegető robaj azt jelezte: fel fogják aprózni a tömeget. A tüntetők két-három autót felborítottak barikádépítés céljából. És idén elrepült néhány Molotov-koktél is. Az egyik telibe találta a tömegoszlató vízágyút. Szépen égett egy darabig, de más baja nem történt.
Igazoltatás videóra rögzítve
Végül visszaérkeztünk a kiindulási pontra: a Szabadság tér környékére. A rendőrség itt már szorosra húzta a sorait. A kapualjakba bemenekülő tüntetőket is előpiszkálták, és Bencze József rendőrfőkapitány utasításának megfelelően, mintegy demonstrálva a rendőrség szakszerű hozzáállását, kamerával rögzítve elvégezték az igazoltatást. Sokan egy pizzériába menekültek be, amikor bezárult az egérfogó. A tulajdonos, ahogy meglátta a menekültáradatot, egy darabig fontolgatta, hogy bezárja az ajtót, aztán mégsem tette.
Eközben a tüntetők egy részét a Nyugati pályaudvar környékére szorították ki. Ennek aztán egyáltalán nem örültek az ott tanyázó hajléktalanok, akiket sűrű igazoltatásoknak vetettek alá a rohamosztagosok. A nap méltó befejezése a „bombariadó”-projekt volt: a pályaudvar főbejáratát erre hivatkozva lezárták, miközben a rohamosztagosok beszorították a nem létező tömeget az aluljáróba. Végül 10-15 tüntető nézett farkasszemet a kék metró bejáratánál sorfalat álló rendőrökkel.
– Nem mersz bejönni, mert neked is lyukasztani kéne. Ellenőrök! Most hol vagytok, ellenőrök? – heccelte egyikük a rendőröket. Egy idősebb úr a rendőrök pajzsfala előtt elszavalta a Talpra, magyart, majd az összegyűltek elénekelték a Himnuszt.
– Indulás hazafelé, holnap is szükség van ránk – adta ki az ukázt ezt követően az idős úr, és a csapat szélsebesen eltűnt a beléptetőrendszer előtt sorfalat álló rendőrök szeme elől.
A Nnyugatiban kiderült: a bombariadó, ami miatt a rohamosztagosok nem engedtek be senkit a főbejáraton, a Váci úti aluljáróban különös módon nem érvényes. Az alkalmazottak csak annyit mondtak: valamiről szó volt, de nem tudják… A vonatok egyébként menetrendszerűen közlekedtek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.