Eredeti formájában megvalósíthatatlan a négyes metró ötszázmilliárd forintos beruházása – derült ki a Fővárosi Közgyűlés tanácskozásán, ahol Budapest balliberális vezetői egy átalakított, jelentősen szűkített uniós pályázat tervéről tájékoztatták a képviselőket. Demszky Gábor főpolgármester bejelentése szerint a metróépítés első, az Etele tér és a Baross tér közötti szakaszának jelenlegi 348 milliárd forintos költségét – brüsszeli és hazai szakértők tanácsára – 17,8 milliárd forinttal csökkenteni kell, ebből 11,6 milliárdos kockázati tartalékot képeznek. Utóbbi biztosítékot jelenthet majd a további költségnövekedésekre, továbbá fél évvel meghosszabbítják a tényleges átadás határidejét – ez azt jelenti, hogy bár 2010 végére elkészülhet a metró, azon csak 2011-ben utazhatunk majd, tette hozzá a főpolgármester. Szerinte a második, azaz a Bosnyák téri szakaszt hiába tartalmazza a metrótörvény, egyelőre csak a tervekben szerepel, és pénz híján elképzelés sincs arra, mikor épülhet meg. A közgyűlés elején még titkosított előterjesztésből egyértelművé vált: a tervezett, csaknem 270 milliárdos EU-pályázat előírásai szerint a beruházás jelenlegi formájában nem térül meg. A projekt alapberuházása 3,2 milliárd forinttal lesz kevesebb, például az alagutak építési kiadásainak lefaragásával.
Hagyó Miklós MSZP-s főpolgármester-helyettes kérdésünkre, hogy mit spórolnak ki az alagutakból, nem tudott válaszolni, viszont közölte: azon is takarékoskodnak, hogy a metró járműtelepének tetején nem lesz zöldtető. – Bár a beruházás költség–haszon elemzése a kormánydöntésig titkos, az EU elvárásai szerinti 10 százalékos társadalmi hasznot mi 16-ra emeltük – mondta a politikus.
Wintermantel Zsolt (Fidesz) szerint a városvezetés mellébeszél, hiszen az, hogy kisebb összegből drágábban, később és nem úgy készül el a négyes metró, mint ahogy azt tervezték, a program bukásával egyenlő. Vitézy Dávid, a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület szóvivője lapunknak leszögezte: igazolódott korábbi előrejelzésük, hogy a négyes metró húsz év alatt sem térül meg.
A Fővárosi Közgyűlés Pokorni Zoltán fideszes fővárosi képviselő és XII. kerületi polgármester javaslatára elviekben hozzájárult a hegyvidéki turulszobor fennmaradásához, igaz, csak katonai emlékműként. A közgyűlés az MSZP és az SZDSZ több képviselőjének igen, illetve tartózkodó szavazatával hatályon kívül helyezte az ügyben hozott korábbi határozatait is.
Brüsszel egy központból irányított és egységes fellépést vár el mindenkitől