(Chicago)
Chicago, az Egyesült Államok harmadik legnépesebb városa komolyan gondolja a 2016-os olimpiát: fél évszázada nem rendeztek errefelé ötkarikás sportági világeseményt, de most az amatőr-ökölvívó-világbajnoksággal új lapot nyitottak. Az O’Hare repülőtéren azonnal beleütközünk az esemény plakátjaiba, s amikor nagy nehezen bejutunk a bürokratikus kapukon át a szeles városba, megtapasztalhatjuk, hogy a szervezés sem hagy maga után kívánnivalókat. A Chicago-Illinois egyetem sportcsarnokához közeledve egyre több segítőkész önkéntessel találkozunk, egyikük a kelet-európai országokra specializálódva (honfitársak, figyelem!) ingyenjegyeket osztogat, a rendőrök pedig azt is megengedik, sőt inspirálják, ha a tilosban haladunk át a zebrán.
Chicago igazi sportváros: kosárlabdában a Bulls, jégkorongban a Blackhawks, amerikai fociban a Bears, baseballban a White Sox és a Cubs, labdarúgásban a Fire tartja lázban a rajongókat. Minden igazán népszerű amerikai sportág képviselteti tehát magát, legutóbb, tavasszal a Bears játszott NFL-nagydöntőt, igaz, vesztére. A helyi lapok, a Tribune és a Sun-times kiemelt helyen, a címlapon foglalkoznak a bokszeseménnyel, s már előre jelzik, hogy a döntőkre Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke is tiszteletét teszi itt. Egyelőre nincs díszvendég, viszont az ötkarikás kvalifikációnak hála, összejött minden idők legnagyobb vb-mezőnye, 114 országból 569 bunyós. Lehetett volna több is, ám néhány iszlám állambeli az álságos terrorfenyegetés örve alatt nem kapott vízumot; jó, ha tudjuk, a 2001. szeptemberi eseményeket hosszú idő óta Amerikában élő gonosztevők készítették elő.
Az előkészítésben a Nemzetközi Ökölvívó-szövetség (AIBA) is jeleskedik. Nem elég, hogy új logót kreált magának, de átszervezi a sportág irányítási struktúráját is. Egyelőre léteznek kontinentális szövetségek, az európai (EABA) jelenlegi vezetője az első alelnök, Csötönyi Sándor, ám a vb-t megelőző kongresszuson kiderült, az AIBA mindent maga alá hajt majd. Jövőre már csak AIBA-alszövetségeket találunk majd a földrészeken. Az újítás a nemrég megválasztott tajvani elnök, Vu Csen Kuo ideája, aki a futballból ismert szakembereket, például a svájci Michel Zen-Ruffinent nyerte meg az átalakítás kidolgozóinak.
Azért a sportág nem ugrott ki a saját bőréből, mint azt a kezdőnapon megtapasztalhattuk. Az óriási mezőny ismeretében nem meglepő, hogy csupán félnehézsúlyú (81 kg) honfitársunknak, Szellő Imrének nem kell bokszolnia a 32 közé jutásért. Ketten hamar túljutottak a kötelezőn, Oltványi Dávid (54 kg) az indiai Subam Sures Singhet verte 9-4-re, Káté Gyula (64 kg) pedig az ír John Joe Joyce-t 32-17-re. Utóbbi, a négy évvel ezelőtti bangkoki vb bronzérmese elmondta, hogy jólesett neki a mozgás, és riválisát pontos jobbcsapottjainak köszönhetően könynyebben verte, mint idei első találkozásukkor. Igaz, akkor az ír pontozók kicsit hazafelé nyomkodták a gombokat… A helyi idő szerint tegnap délelőtti programban egy magyar volt érdekelt, a világbajnoki újonc Rácz Sándor (57 kg) a venezuelai Angel Rodriguez ellen 20-7-es pontozásos vereséget szenvedett.
Kényszersorozás, bántalmazás, halálesetek – ez ma Ukrajna valósága
