Nem minden kezdet nehéz

Több iszlám ország nem kapott vízumot, de így is rekordmezőny, 114 ország 569 versenyzője indult el a XIV. amatőrökölvívó-világbajnokságon Chicagóban. A kezdőnapon két magyar volt érdekelt, s mindkettő, Oltványi Dávid és Káté Gyula győzelemmel abszolválta a kötelezőt.

2007. 11. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Chicago)
Chicago, az Egyesült Államok harmadik legnépesebb városa komolyan gondolja a 2016-os olimpiát: fél évszázada nem rendeztek errefelé ötkarikás sportági világeseményt, de most az amatőr-ökölvívó-világbajnoksággal új lapot nyitottak. Az O’Hare repülőtéren azonnal beleütközünk az esemény plakátjaiba, s amikor nagy nehezen bejutunk a bürokratikus kapukon át a szeles városba, megtapasztalhatjuk, hogy a szervezés sem hagy maga után kívánnivalókat. A Chicago-Illinois egyetem sportcsarnokához közeledve egyre több segítőkész önkéntessel találkozunk, egyikük a kelet-európai országokra specializálódva (honfitársak, figyelem!) ingyenjegyeket osztogat, a rendőrök pedig azt is megengedik, sőt inspirálják, ha a tilosban haladunk át a zebrán.
Chicago igazi sportváros: kosárlabdában a Bulls, jégkorongban a Blackhawks, amerikai fociban a Bears, baseballban a White Sox és a Cubs, labdarúgásban a Fire tartja lázban a rajongókat. Minden igazán népszerű amerikai sportág képviselteti tehát magát, legutóbb, tavasszal a Bears játszott NFL-nagydöntőt, igaz, vesztére. A helyi lapok, a Tribune és a Sun-times kiemelt helyen, a címlapon foglalkoznak a bokszeseménnyel, s már előre jelzik, hogy a döntőkre Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke is tiszteletét teszi itt. Egyelőre nincs díszvendég, viszont az ötkarikás kvalifikációnak hála, összejött minden idők legnagyobb vb-mezőnye, 114 országból 569 bunyós. Lehetett volna több is, ám néhány iszlám állambeli az álságos terrorfenyegetés örve alatt nem kapott vízumot; jó, ha tudjuk, a 2001. szeptemberi eseményeket hosszú idő óta Amerikában élő gonosztevők készítették elő.
Az előkészítésben a Nemzetközi Ökölvívó-szövetség (AIBA) is jeleskedik. Nem elég, hogy új logót kreált magának, de átszervezi a sportág irányítási struktúráját is. Egyelőre léteznek kontinentális szövetségek, az európai (EABA) jelenlegi vezetője az első alelnök, Csötönyi Sándor, ám a vb-t megelőző kongresszuson kiderült, az AIBA mindent maga alá hajt majd. Jövőre már csak AIBA-alszövetségeket találunk majd a földrészeken. Az újítás a nemrég megválasztott tajvani elnök, Vu Csen Kuo ideája, aki a futballból ismert szakembereket, például a svájci Michel Zen-Ruffinent nyerte meg az átalakítás kidolgozóinak.
Azért a sportág nem ugrott ki a saját bőréből, mint azt a kezdőnapon megtapasztalhattuk. Az óriási mezőny ismeretében nem meglepő, hogy csupán félnehézsúlyú (81 kg) honfitársunknak, Szellő Imrének nem kell bokszolnia a 32 közé jutásért. Ketten hamar túljutottak a kötelezőn, Oltványi Dávid (54 kg) az indiai Subam Sures Singhet verte 9-4-re, Káté Gyula (64 kg) pedig az ír John Joe Joyce-t 32-17-re. Utóbbi, a négy évvel ezelőtti bangkoki vb bronzérmese elmondta, hogy jólesett neki a mozgás, és riválisát pontos jobbcsapottjainak köszönhetően könynyebben verte, mint idei első találkozásukkor. Igaz, akkor az ír pontozók kicsit hazafelé nyomkodták a gombokat… A helyi idő szerint tegnap délelőtti programban egy magyar volt érdekelt, a világbajnoki újonc Rácz Sándor (57 kg) a venezuelai Angel Rodriguez ellen 20-7-es pontozásos vereséget szenvedett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.