Összekülönbözött a kormány és a PM?

Bár a kormány szerdai ülésén tárgyalta az adótörvény módosítási javaslatait, az ott történteket azóta is sűrű köd veszi körül. A korábbi ígérettel szemben tegnap sem a kormányszóvivő, sem a Pénzügyminisztérium nem volt hajlandó információkat közölni arról, hogy mi lett a sorsuk a kis adóknak, illetve visszatérhet-e a nyugdíjasok egy része az állami nyugdíjrendszerbe.

Csécsi László
2007. 11. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Értesüléseink szerint a kormányzati hallgatás oka az lehet, hogy nem született döntés a szerdai kormányülésen arról a pénzügyminisztériumi javaslatról, amely szerint a magán-nyugdíjpénztári tagok egy része visszaléphetne az állami nyugdíjrendszerbe. Úgy tudjuk, a kormány és a Pénzügyminisztérium (PM) között lényegében állóháború alakult ki a kérdésben.
A pénzügyi tárca javaslatát a szocialista Szabó Lajos és a szabad demokrata Gegesy Ferenc nyújtotta be eredetileg a T. Ház elé, ám azt utóbb a honatyák visszavonták. A módosító indítvány lehetőséget adott volna az év végéig 50. életévüket betöltő vagy azt már betöltött emberek számára, hogy 2010 végéig visszatérjenek az állami nyugdíjrendszerbe. A javaslat indoklása szerint ez a korosztály rosszul járt a magán-nyugdíjpénztári tagság választásával.
Az Index értesülései szerint a javaslat Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter heves ellenállásába ütközött, és az ő kezdeményezésére a kormány elhatárolódott az elképzeléstől. Azt viszont nem tudjuk, hogy a szerdai kormányülésen pontosan milyen döntés született, mert bár Budai Bernadett az ülés utáni kormányszóvivői tájékoztatón ígéretet tett arra, hogy a PM tegnap tájékoztatja a közvéleményt a történtekről, erre többszöri megkeresésünkre sem volt hajlandó sem a Kormányszóvivői Iroda, sem a minisztérium.
A törvénymódosítások másik sarkalatos pontja a kis adók összevonása. Ezekkel kapcsolatban szintén csak találgatni lehet. A Népszabadság értesülései szerint a kormány ragaszkodik a rehabilitációs és szakképzési hozzájárulás és a rehabilitációs járulék egybeolvasztásához, annak ellenére, hogy a javaslat vélhetőleg el fog bukni a törvényhozásban. Vadász György, a Magyar Iparszövetség ügyvezető társelnöke, aki már többször felhívta a figyelmet a kis adók összevonásának hátrányaira, lapunknak elmondta, ő is csak szóbeszédből értesült arról, hogy a kormány ragaszkodik az összevonáshoz. Az Érdekegyeztető Tanács mai ülése után tudhatunk meg többet a kormány álláspontjáról – nyilatkozta Vadász György.
A kormány ugyanakkor nem támogatja azt az elképzelést, amely szerint az egészség- és nyugdíj-biztosítási járulékokat ezentúl egy számlára kellene utalni, amelyről az adóhatóság osztaná szét a befizetett összeget az alapoknak. A pénzintézetek nyomásának engedve a kabinet elállt a pénzintézeti céltartalék megadóztatásától is, holott korábban több tíz milliárd forintnyi bevételt vártak ettől a módosítástól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.