Múlt szombati számunk hét végi Magazinjában Balcsapott címmel írtunk terjedelmes összeállítást arról, miért hagyták ki a kubai amatőr ökölvívók sportáguk 14. világbajnokságát, amely tegnap kezdődött Chicagóban. Röviden összefoglalva a lényeg az, hogy az agg és beteg Fidel Castro megunta a legjobbak profivá szerződését, s mivel ez főbenjáró bűn a szigetországban, úgy döntött, elejét veszi a további disszidálásoknak a vb-indulás letiltásával. Athén öt karibi olimpiai bajnoka közül Mario Kindelan (60 kg) visszavonult, Yan Bartelemí (48), Yuriorkis Gamboa (57) és Odlainer Solis (+91) még tavaly decemberben „dobbantott” egy venezuelai edzőtáborból, s most Hamburgban profiskodik. Guillermo Rigondeaux (54) a „csak” világbajnok Erislandi Larával (69) nyáron követte volna őket, de a brazil hatóságok a Pánamerikai Játékok után, ahonnan engedély nélkül eltűntek, visszatoloncolták őket hazájukba. Castro kijelentette, hogy soha többé nem bokszolhatnak, de döntésével nemcsak ők bűnhődnek, hanem társaik is. Nélkülük szegényebb lesz a mezőny Chicagóban.
Lehetséges, mindez nem történik meg, ha az eredeti tervek szerint szeptemberben Moszkva rendezte volna meg az olimpiai kvalifikáció szempontjából oly fontos vb-t. Ám a nemzetközi szövetség (AIBA) hivatalosan anyagi hiányosságok miatt, a valóságban azonban az elnöki pozícióért folyt csatározások „utózöngéjeként” megfosztotta az orosz fővárost a viadaltól. Ekkor lépett a színre az Egyesült Államok harmadik legnagyobb városa, s vállalta a házigazdaságot. Reno (1986) és Houston (1999) után harmadszor zajlik majd a vb az Egyesült Államokban, ahová, mint ismeretes, nem egyszerű a vízumszerzés és a belépés az EU-tagállamban élő magyaroknak sem, hát még egyes iszlám országok bunyósainak. Ahogy a múlt hét csütörtökön elutazott, azóta akklimatizálódott magyar csapat vezetője, a hazai szakszövetség elnöke, Csötönyi Sándor érdeklődésünkre elmondta, lehet, nem jön össze a korábban beharangozott óriási mezőny. Az olimpiai kvalifikáció miatt több mint 120 ország 700 versenyzője nevezett, de közülük többen, főként iszlám országbeliek nem kapták meg az amerikai vízumot, így ők is távol maradnak. Ettől még meglehet a csúcsdöntés, hiszen két éve 74 ország bő 400 bunyósa vizitált a kínai Mienjangban.
A mieink teljes, 11 fős csapattal (lásd keretben) érkeztek a Michigan-tó partjára. A jól sikerült felkészülést követően nem véletlenül nyilatkozott optimistán idősebb Balzsay Károly szövetségi kapitány már a helyszínről: „Nagyszerű állapotban vannak a srácok, elégedett vagyok a munkájukkal, ami a vb-n remélhetőleg eredményes bokszban mutatkozik majd meg. Az elvárásaim nem változtak, legalább két olimpiai kvóta megszerzése a cél, de bízom benne, hogy három is lesz belőle a végén, emellett pedig egy dobogós hellyel lennék elégedett.” Legutóbb, 2005-ben Bedák Pál (48 kg) ezüstérmes lett, Darmos József (91) és a már profinak állt Dudás Tibor (60) pedig a negyeddöntőbe jutott. Most a két felső súlycsoportot kivéve minden kategóriában az első nyolc szerez pekingi kvalifikációt, a 91 és a +91 kilósok között azonban a négy közé kell jutnia annak, aki már Chicagóban biztosítani szeretné ezt. Bedák mellett a 2003-as bangkoki vb-n bronzérmes Káté Gyula (64) lehet ott leginkább a végelszámolásnál, de a szakvezetésnek nincsen ellenére más kellemes meglepetés sem a mamutmezőnyben.
Ennek tagjai megnyitóünnepségként hétfőn a Palmer House Hilton és a városi színház között végigmasíroztak a State Streeten, tegnap lapzárta után pedig megkezdték a küzdelmeket a Illinois-Chicago egyetem sportcsarnokában.
Mutatjuk, hova fajulhat Karácsonyék őrültsége
