Rettentő csizmák

Se rendőrkordon, se útlezárás – a Memento Parkban legalábbis. A szobrok figyelmeztető felkiáltójelként intenek: ne feledjük a múltat. Elkészült a Barakk-kiállítóterem, ahol állandó tárlat nyílt Sztálin csizmája címmel.

Tölgyesi Gábor
2007. 11. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két emblematikus epizódja a huszadik századi magyar történelemnek 1956 és 1989. Szinte mindenki egyet akart: szabadságban élni, független államban, megszálló hadsereg nélkül. A civil gondolat is megfogalmazódhatott: ügyeinket mi magunk akarjuk intézni, elnyomás, gyámkodás, az egypártrendszer nómenklatúrája nélkül.
Szinte példa nélküli a Tétényi-fennsík szélén álló Memento Park története is: tartalmi és építészeti koncepciója nemzetközileg elismert lett, a megosztott hazai közéletben pedig konszenzust teremtett. A szabadtéri múzeum sem a vak és érzéketlen nosztalgiának, sem az éretlen, értetlen gúnynak nem adott helyet: nyilvános, idényjellegű szobortemetőbe zárta a főváros egykori szocialista emlékműveit. A szobrok idézőjelbe kerültek, a diktatúra fenyegetését már nem közvetítik, ám figyelmeztető felkiáltójelként arra intenek bennünket, ne feledjük a múltat; a demokrácia engedi, hogy hangosan beszéljünk a diktatúra történelméről, s nem használja a „végképp eltörölni” kifejezést.
Tavaly október 23-án pontosan 21 óra 37 perckor – a Sztálin-szobor ledöntésének pillanatát megidézve – avatták fel a csizmamementót a park előtti Tanú téren. A Sztálin-tribün az egykori integetőerkély méretarányos mása, a posztamensen álló csizma nagyságából is jól lehet következtetni a darabokra zúzott pogány bálvány magasságára. Ifjabb Eleőd Ákos, aki nemcsak az architektúrát jegyzi, hanem a Memento Park tartalmi koncepcióját is kidolgozta, a forradalom idei évfordulójára készítette el a Barakk-kiállítótermet. A Sztálin csizmája állandó tárlaton felidéződnek az 1956-os forradalom és 1989 emlékezetes pillanatai, s párhuzamba állítja 1956, a rendszerváltás és 2006 szabadságvágymítoszát. Békés tüntetés, a Magyar Rádió ostroma, a szovjet csapatok bevonulása. Páneurópai Piknik, Nagy Imre újratemetése. Út a szabad választásokig, demokrácián még innen, de egypártrendszeren már túl: a tablókat olvasva kellemes borzongás futhat végig a látogatón a történelmi pillanatok indokolt eufóriáját újra átélve.
A barakképület közepén újra megjelenik a diktátor csizmája, a barakkmoziban pedig Papp Gábor Zsigmond Egy ügynök élete című dokumentumfilmje fut, amely az eredeti oktatóanyagok bemutatásával enged bepillantást a Kádár-korszak titkosszolgálatainak életébe: az ügynökök hogyan helyezzenek el poloskát, végezzenek házkutatást, hálózati munkát, vagy szervezzenek be újabb spicliket. Tanulságos epizód a szocialista erkölcsről: nőt csak nő motozzon, aminek díjazása munkaidőben tíz, túlórában, munkaidőn túl tizenöt forint. Ha valaki látta a Stasi módszereit is felelevenítő A mások élete című filmet, döbbenten tapasztalhatja, hogy „a legvidámabb barakkban” sem mentek másképp a dolgok.
Sztálin-tribün, pártvezérek integetőerkélye, Tanú tér, a forradalmak tere, hatalmi jelképekkel teli szoborpark s a kavicsokkal leszórt szocializmus útja, amely zsákutcába vezet: a történelmi séta nem csak kisdiákoknak hasznos. A kép és a koncepció azonban még nem teljes. Ifjabb Eleőd Ákos régi terve ezért az, hogy a szoborparkot új építményekkel egészítse ki, amelyek oktatási, művészeti és idegenforgalmi munkaközpontként működhetnének. A folytatást egyelőre a tervrajzok, számítógépes modellek vázolják fel, a projekt befejezésének tervezett időpontja 2009, a kelet-közép-európai sorsforduló huszadik évfordulója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.