Igazolták a jobbközép Polgári Platform (PO) nagyarányú győzelmét előrevetítő előrejelzéseket a lengyelországi választások hivatalos eredményei. A 460 fős szejmben az Európai Néppárt tagszervezeteként működő PO 209 helyet szerzett, ami abszolút többséget nem jelent, de utat nyit a stabil kormánykoalíció létrehozásához.
Donald Tusk, a győztes párt elnöke köszönetet mondott mindenkinek, aki részt vett a választásokon, s pártjára voksolt. Önkritikusan hozzátette: „Jól tudjuk, hogy a PO-ra leadott szavazatok egy része nem az irántunk érzett szimpátia eredménye, sokkal inkább tiltakozás a jelenlegi kormány megfélemlítő, agresszív politikája ellen. Részben ennek köszönhetjük most győzelmünket, amit azonban szeretnénk egész Lengyelország s minden lengyel javára fordítani.”
A legfőbb rivális, az eddig kormányzó konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) 166 képviselőt delegálhat az alsóházba, s bár egyelőre a nagykoalíció lehetősége sem kizárható, a legvalószínűbb, hogy Jaroslaw Kaczynski miniszterelnök a következő négy évet ellenzékben tölti. A jobboldali vezető leginkább a sokfrontos támadásokat, az ellenzék, a média és az Európai Unió PiS-ellenességét emelte ki mint a vereséghez vezető legfőbb okot.
A kormányalakítási tárgyalások kimenetele tehát a parlamentbe jutott további két párton múlik majd. A Baloldal és Demokraták (LiD) néven induló baloldali választási szövetség 54 képviselővel várakozásain alul szerepelt, az agrárgyökerű középpárt, a Lengyel Népi Mozgalom (PSL) 30 mandátuma azonban sikernek könyvelhető el, miután a PSL-t Donald Tusk leendő miniszterelnök már a választás előtti napokban természetes szövetségesként kezelte. Waldemar Pawlak volt miniszterelnök, a Mozgalom elnöke tegnap, a parlamenti frakció alakuló ülésén bejelentette: készen állnak a koalíciós tárgyalások megkezdésére.
A PiS részvételével létrehozható nagykoalíció komoly előnye lenne, hogy kétharmados többséggel bírna, valamint az eddigi miniszterelnök Jaroslaw Kaczynski ikertestvére, a köztársasági elnök Lech Kaczynski is várhatóan pozitívan működhetne együtt vele.
Németországi tudósítónk jelentése szerint a német politikusok soraiban egyhangú elégedettséget váltott ki a lengyel választás eredménye, abból a meggyőződésből, hogy Donald Tusk vezetésével a lengyelek ismét harmonikusan beilleszkednek az Európai Unióba. Angela Merkel kancellár utalt a közte és Donald Tusk közötti jó kapcsolatokra, a szülőföldjükről elűzött németek szövetségének pedig ígéretet tett arra, hogy a nagykoalíciós kormány hamarosan konkrét koncepciót dolgoz ki a deportálások áldozatainak szánt emlékhely számára Berlinben, amely ellen Varsó mindeddig vehemensen tiltakozott. Gunther Krichbaum (CDU), a parlament EU-bizottságának elnöke abban bízik, hogy az új varsói kormány felismeri azokat az esélyeket, amelyek egy jószomszédi viszonyból adódnak, és felhagy a konfrontációs politikával.
Szijjártó Péter: Brüsszel nagyon rossz irányba megy
