Beindult az össznépi matekozás; mindenki azt számolgatja, hogy a csütörtöki kapacitásaukción kialakult 65 eurós megawattonkénti – forintra és talán a jobban érzékelhető kilowattórára átváltva 16,25 forintos – árszint nyomán mennyivel drágul majd a villamos energia. Mártha Imre, az MVM kereskedőcégének vezérigazgatója tegnapi tájékoztatóján elmondta, hogy a piacra kényszerülő intézményi és ipari fogyasztók számára biztosan húsz százalék alatt marad az emelkedés, a lakossági pedig nem éri majd el a tíz százalékot. Mártha Imre emlékeztetett rá, hogy a végfelhasználói díjnak csak körülbelül a felét teszi ki magának az áramnak az ára – a többi a rendszerhasználati díjakból, adókból és egyéb járulékos költségekből jön össze – s ez is tompítja a drágulást.
A számolás nem egyszerű, mert közben új fogalmakat kell megtanulnunk. A jelenlegi közüzemi rendszerben egyetlen nagykereskedelmi ár létezik, ennek összege 14 forint húsz fillér kilowattóránként. Ez a folyamatos és átlagos napi fogyasztáshoz szükséges úgynevezett zsinóráram, valamint az ennél drágább csúcsidőszaki áram árának súlyozott átlagát takarja. Az aukción kialakult 16,25 forintos kilowattóránkénti zsinórárat ezzel csak akkor lehet összevetni, ha a mostani közüzemi nagykereskedelmi átlagárat is átváltjuk zsinórárra. Az MVM szerint ez ma 13,93 forint kilowattóránként, így az energiaköltség 16,7 százalékkal emelkedik a versenypiaci szektorban nagykereskedelmi szinten.
Nem egészen így számolnak a már ma is a piacról vásároló nagyfogyasztók. Szaniszló Mihály, az Ipari Energiafogyasztók Fórumának elnöke lapunknak úgy nyilatkozott, hogy a 65 eurós megawattóránkénti árat túl magasnak értékelik. Számításaik szerint Magyarországon a szabadpiacon a legnagyobb vállalatok ma ötveneurós áron jutnak zsinóráramhoz, számukra a 65 eurós ár kereken harmincszázalékos emelkedést jelent. Ezt ellenőrizni nem tudjuk, hiszen a szabadpiaci fogyasztók és az energiakereskedők közötti szerződések nem nyilvánosak. Az MVM legutóbbi, a csütörtökinél jóval kisebb árammennyiséget piacra dobó árverésén azonban a Szaniszló Mihály által mondottnál tíz euróval magasabb zsinórár alakult ki. A szakember elmondta még, hogy ők is elvégezték ugyanazt a számítást, mint az MVM, s nekik így huszonhét százalékos áremelkedés jött ki.
Akárhogy is van, az biztos, hogy elkezdhetünk búcsút venni az egységes végfogyasztói áramártól; a szabadpiacon ugyanis sok mindentől függ az ár. A különböző profilú fogyasztók egymástól eltérő áron kapnak majd villamos energiát. Több szakember szerint az átállás borítékolhatóan rengeteg problémát okoz majd az érintett fogyasztóknak. Az önkormányzatoknak például közbeszerzési eljárással kell majd kiválasztaniuk, kitől akarnak áramot vásárolni, méghozzá a lehető leggyorsabban, mert januárig már alig van idő.
Többtízmilliárdos pályázat indult a távhőrendszerek zöldítéséért
