Szlovák feketelistán a magyar múzeum

Sólyom László államfő révkomáromi látogatásán egyebek mellett reményét fejezte ki, hogy a felvidéki város egyik büszkesége, a Magyar Kultúra és Duna Mente Múzeum 2008-ban is változatlan névvel és tartalommal végezheti munkáját. Most mégis úgy tűnik, az intézményt leépítik, az igazgatót pedig leváltják.

Neszméri Sándor
2007. 11. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Pozsony)
A múzeum a rendszerváltás után vette fel a Duna Mente mellé a Magyar Kultúra nevet, ami komoly tartalmi változást jelentett az intézmény életében: a regionális szintről országossá lépett elő, vagyis nemcsak Révkomárom és környéke néprajzi, történelmi, régészeti és képzőművészeti kincseit, alkotásait gyűjtötte, hanem a Csallóköztől a Bodrogközig minden magyarok lakta régióra kiterjedt munkássága. Ez nyilvánvalóan nem tetszett annak a megyének az önkormányzatában, amelyben a legutóbbi helyhatósági választások alkalmával az elhíresült „szlovák nagykoalíció”, vagyis az összes szlovák parlamenti pártból kialakított, a Magyar Koalíció Pártja ellen létrejött politikai konglomerátum vette át az uralmat. Ráadásul a Fehér Csaba irányította múzeum a szlovákiai magyarság kitelepítéséről és csehországi deportálásáról megrázó „tényanyaggal” jelentkezett, s nemcsak Révkomáromban állította ki a dokumentumokat, hanem Brüsszelben is.
A múzeum aktivitása olyanynyira kihozta sodrából a pozsonyi kabinetet, hogy maga Dusan Caplovic kormányalelnök emelte fel szavát a múzeum és Fehér Csaba ellen, feltéve a kérdést: hogyan lehet igazgatói poszton egy ember, aki Szlovákia rossz hírét kelti, s miként működhet egy intézmény úgy, hogy a történelem csak 1918-ig tart, majd van egy 1945–48-as időszak, de a közbülső és azóta eltelt idő kiesik érdeklődéséből? A kormány alelnökének „rosszalló” kérdései gyorsan inspirálták a megyei önkormányzat kulturális osztályát, s megszületett a javaslat: a múzeum nevéből 2008. január 1-jétől kimarad a Magyar Kultúra meghatározás, munkásságát pedig maximum a megye, de leginkább a révkomáromi járás területére kell szűkíteni, Fehér Csabának pedig – előreláthatólag – már az idén november elsejével „megköszönik” az együttműködést. Igaz, a végső döntés még nem született meg, lapunk értesülése szerint az „illetékes bizottság” október 29-én zárja le az ügyet, de a végső határozat borítékolható. Különösen akkor, ha figyelembe veszszük, hogy időközben elkészült a Fehér Csabának címzett „köszönőlevél”, amely gyakorlatilag egy nyolcoldalas vádirat arról, hogy az igazgató csak politizál, kétes értékű szervezetekkel tart kapcsolatot vagy éppen megszegi az országos nyelvtörvényt. Bár a vádak cáfolhatók, a levélből világosan kiolvasható, hogy az igazgatócserére a lehető legdurvábban értelmezett politikai indokok alapján kerül sor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.