A GKM nem tartotta be a vasútbiztosságról nyáron kötött megállapodást; a huszonegy mellékvonal tervezett bezárásról egyrészt nem történt egyeztetés, másrészt az elképzelés a mozdonyvezetők foglalkoztatását is veszélyezteti – ezen okokra hivatkozva tart figyelmeztető sztrájkot ma reggel a Mozdonyvezetők Szakszervezete. Az érdekképviselet a figyelmeztető sztrájkkal egyúttal szolidaritást vállal a mellékvonal-bezárásban érintett kistérségek lakóival, akiknek a mindennapi életét nehezíti a személyszállítás szüneteltetése. Bár a vasúttársaság korábban azt kérte, hogy a munkabeszüntetés alatt valamennyi személyszállító vonat közlekedjen, a szakszervezet ebbe természetesen nem ment bele, így a sztrájk mintegy hatszáz vonatot, azaz az összes járat közel húsz százalékát érinti.
*
A munkabeszüntetés ideje alatt a személyszállító szerelvények az állomásokon várakoznak, de a menetrend – várhatóan estig tartó – helyreállításáig késésekre, járatkimaradásokra, útvonal-rövidülésekre kell számítani. Az állomásokon és a vonatokon biztosítják a világítást, a fűtést, a folyamatos energiaellátást, az utastájékoztatást.
Garamhegyi Ábel elismerte, hogy a mozdonyvezetőkkel kötött megállapodás határidőit a tárca nem mindenben tudta tartani, amit a jogalkotás elhúzódásával indokolt. A GKM államtitkára ugyanakkor azt állította, hogy a mellékvonalak ügyéről társadalmi egyeztetés folyik, és november elején születik döntés arról, a tárca mely mellékvonalakra ad személyszállítási megrendelést.
– Saját előjogaikat féltik a vasúti szakszervezetek milliós juttatásokat élvező vezetői, akik minden olyan változást elleneznek, amely az utasok érdekében átalakítaná a vasúti személyszállítást – áll az SZDSZ közleményében. Eszerint a MOSZ egyes vezetői szakmai érdekképviselet helyett a populista hangulatkeltést választották, órákra megbénítják az ország vasúti közlekedését, még mielőtt döntés született volna abban a kérdésben, amely ellen tiltakozásra buzdítanak. A gazdasági és a közlekedési tárcát egyébként Kóka János, az SZDSZ elnöke irányítja.
Ugyancsak a mellékvonalak ügye miatt hirdetett korábban sztrájkot a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete. Gaskó István elnöktől megtudtuk, hogy a Vasutas-szakszervezettel közösen tartják meg tiltakozó akciójukat, amelynek időpontjáról holnap születik döntés.
Csak „sietett” a közlekedési tárca államtitkára. Tagadta tegnap a Hír TV-nek Garamhegyi Ábel, hogy ő utasította volna a gazdasági és közlekedési tárca ügyeletesét: tussolja el gyorshajtási ügyét a rendőrségen. A minisztérium SZDSZ-es államtitkárát október 8-án mérték be autójával Szentendrén. Az ügyeletes ezredes, L. Zoltán – akit az eset kiderülése után menesztettek – még aznap betelefonált a budapesti kapitányságra. „Szálljanak le az államtitkár ügyéről” – ajánlotta nyomatékkal a hatóságnak. A tárca államtitkára elismerte, hogy a minisztériumot értesítette a történtekről, mondván: „Jeleztem azt, hogy ez történt, pont.” Azt azonban nem ismerte el, hogy ő kérte volna fel az ügyeletest a beavatkozásra. Arra a riporteri érdeklődésre, hogy akkor az ügyeletes honnan vette a bátorságot, azt felelte Garamhegyi: „Nem elítélhető az, ha valaki kollegialitásból egy másik nagyon-nagyon kedves kollégának megpróbál ilyen módon segíteni.” A gazdasági és közlekedési államtitkár a szolgálati autóval elkövetett gyorshajtást úgy ismerte el, hogy nyomban hozzáfűzte: „Nem gondolom, hogy annak az én munkámhoz bármi köze volna, hogy sietek haza.” Szerinte az ő részéről az ügy le lesz zárva azzal, hogy a rendőrség kiküldi neki a befizetendő csekket.
Magyar H225M helikopter a világ egyik legnagyobb repülőnapján
