Török légicsapás kurd állásokra

Törökország a légierejét is bevetette az észak-iraki hegyekben rejtőző törökországi kurd szakadárok ellen: harci repülőgépek és helikopterek támadtak célpontokat a határvidéken – jelentette az Anadolu török hírügynökség. A bombákkal megrakott F–16-os gépek Diyarbakir környékéről szálltak fel – közölték helyi források.

Hírösszefoglaló
2007. 11. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Irak be fogja zárni a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) összes irodáját, és be fogja tiltani működését területén – közölte Núri al-Máliki iraki miniszterelnök. A politikus a török hadsereg támadásának akarta elejét venni lépésével, miközben Ankara gazdasági szankciókkal fenyegette meg déli szomszédját, ha a széles körben terrorista csoportnak elkönyvelt PKK-t nem tiltja be. Al-Máliki bejelentését Bagdadban tette, miután tárgyalt Ali Babacannal. Az iraki kormányfő közleményében foglaltak ellentmondanak iraki tisztségviselők közelmúltban hangoztatott állításainak, amelyek szerint a PKK iraki jelenléte az arab ország északi, nehezen megközelíthető területeire korlátozódik, elérhetetlen messzeségben a bagdadi kormányzat számára – írta az MTI.
A török külügyminiszter közölte, hazája az erőszak helyett inkább a diplomáciai utat részesíti előnyben, egyúttal elutasította a PKK által ajánlott tűzszünetet. Szavai szerint képtelenség erről megállapodni egy terrorista szervezettel. A PKK-nak nyújtott minden segítséget be kell szüntetni, a vezetőket pedig Törökországba szállítani, ahol bíróság előtt felelnek tetteikért. Elképzelhető, hogy Bagdad hajlandó lesz átadni a törökországi kurd szakadár lázadókat Ankarának – mondta Dzsalal Talabani iraki elnök Ali Babacannak egy névtelenül nyilatkozó török tisztségviselő szerint.
A kurd lázadókkal szembeni nyomást kívánta erősíteni Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök is Londonban, ahol megemlítette, elképzelhető, hogy hazája „bizonyos szankciókat vezet be egyes, Iraknak szánt termékekkel kapcsolatban”. A BBC írása szerint a kormányfő nem részletezte, pontosan milyen termékeket érinthet az embargó, ám ismeretes, hogy Törökország vizet, üzemanyagot és ételt szállít a háborús országba. A határozott lépést Erdogan a „terrorizmus elleni háború” részeként értékelte. Hozzátette, a török hadsereg a PKK ellen bármely pillanatban erőt alkalmazhat, ha Bagdad nem cselekszik.
A hadsereg egyik alkalmazottja beszámolt arról, hogy tüzérségük kurd szeparatisták állásait támadta kedden Észak-Irakban, de nem a nagy invázióról van szó, amilyet hetekkel ezelőtt kilátásba helyezett Törökország.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.