A német kormány gyorsan meg fogja változtatni azt a törvényt, amely védelmet nyújt a Volkswagen cégnek a felvásárlási szándékokkal szemben azután, hogy az Európai Bíróság törvénytelennek minősítette a német rendelkezéseket – jelentette be tegnap a berlini igazságügy-minisztérium szóvivője az MTI közlése szerint.
Az Európai Unió bírósága kedden mondta ki, hogy a Volkswagen cég felvásárlásának megakadályozására hozott szabályozás törvénytelen, ellentétes az uniós előírásokkal. A bizottság által vitatott rendelkezések szerint egy részvényes a szavazati jogok csak maximum 20 százalékát birtokolhatja. Németország és Alsó-Szászország tartomány két-két tagot delegálhat a VW felügyelőbizottságába mindaddig, amíg a társaságban részvényekkel rendelkezik.
A VW közgyűlési határozatainak meghozatalához a képviselt tőke 80 százalékos többsége szükséges, ellentétben a részvénytársaságokról szóló törvény szerinti 75 százalékos többséggel, aminek következtében a szavazati jogok 20 százalékát birtokló Alsó-Szászország tartomány gyakorlatilag valamenynyi határozat meghozatalánál vétójoggal bír. Ruiz-Jarabo Colomer főtanácsnok február 13-án megtett indítványában úgy vélte, hogy a német szabályozás a szövetségi kormány és Alsó-Szászország tartomány kormányának helyzetét erősíti, megakadályozva bármilyen beavatkozást a társaság ügyvitelébe. A luxembourgi székhelyű Európai Bíróság mind a szavazati jogok 20 százalékban limitálását, mind a „blokkoló kisebbség” 20 százalékban történő megállapítását ellentétesnek ítélte az Európai Unió előírásaival.
Mint ismeretes, a magyar parlament által október 8-án elfogadott, úgynevezett lex Mol október 16-án jelent meg a Magyar Közlönyben, s ma lépett hatályba. A hazai média és a szakértők által sokat vitatott törvénynek ki kell állnia az európai jogi fórumok vizsgálatát is. Független magyar szakértők egy része szerint ugyanakkor a jogszabály nem ütközik semmilyen európai uniós jogszabályba, alapelvbe, s hasonlóképpen nyilatkozott tegnap Daróczi Dávid kormányszóvivő is. Ezt támasztja alá az is, hogy az európai belső piacért felelős biztos eddig nem nevesített olyan indokot, amely miatt a törvénytervezet az uniós jogszabályokkal ellentétes lenne. A lex Mol – uniós jogi szempontból – nem korlátozza sem a részvényeseket, sem a tőke szabad áramlását.
Ez nagyot szólna: ilyen csapattársa még nem volt Sallai Rolandnak!
