Törvénytelen a lex Volkswagen

Kérdés, hogy milyen jövő vár a ma életbe lépett magyar lex Molra, miután az Európai Bíróság törvénytelennek minősítette a Volkswagen cégnek a felvásárlási szándékokkal szembeni védelmére hozott szabályozást. A német kormány jelezte, hogy azonnal intézkedik a szabály megváltoztatásáért.

Hírösszefoglaló
2007. 11. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német kormány gyorsan meg fogja változtatni azt a törvényt, amely védelmet nyújt a Volkswagen cégnek a felvásárlási szándékokkal szemben azután, hogy az Európai Bíróság törvénytelennek minősítette a német rendelkezéseket – jelentette be tegnap a berlini igazságügy-minisztérium szóvivője az MTI közlése szerint.
Az Európai Unió bírósága kedden mondta ki, hogy a Volkswagen cég felvásárlásának megakadályozására hozott szabályozás törvénytelen, ellentétes az uniós előírásokkal. A bizottság által vitatott rendelkezések szerint egy részvényes a szavazati jogok csak maximum 20 százalékát birtokolhatja. Németország és Alsó-Szászország tartomány két-két tagot delegálhat a VW felügyelőbizottságába mindaddig, amíg a társaságban részvényekkel rendelkezik.
A VW közgyűlési határozatainak meghozatalához a képviselt tőke 80 százalékos többsége szükséges, ellentétben a részvénytársaságokról szóló törvény szerinti 75 százalékos többséggel, aminek következtében a szavazati jogok 20 százalékát birtokló Alsó-Szászország tartomány gyakorlatilag valamenynyi határozat meghozatalánál vétójoggal bír. Ruiz-Jarabo Colomer főtanácsnok február 13-án megtett indítványában úgy vélte, hogy a német szabályozás a szövetségi kormány és Alsó-Szászország tartomány kormányának helyzetét erősíti, megakadályozva bármilyen beavatkozást a társaság ügyvitelébe. A luxembourgi székhelyű Európai Bíróság mind a szavazati jogok 20 százalékban limitálását, mind a „blokkoló kisebbség” 20 százalékban történő megállapítását ellentétesnek ítélte az Európai Unió előírásaival.
Mint ismeretes, a magyar parlament által október 8-án elfogadott, úgynevezett lex Mol október 16-án jelent meg a Magyar Közlönyben, s ma lépett hatályba. A hazai média és a szakértők által sokat vitatott törvénynek ki kell állnia az európai jogi fórumok vizsgálatát is. Független magyar szakértők egy része szerint ugyanakkor a jogszabály nem ütközik semmilyen európai uniós jogszabályba, alapelvbe, s hasonlóképpen nyilatkozott tegnap Daróczi Dávid kormányszóvivő is. Ezt támasztja alá az is, hogy az európai belső piacért felelős biztos eddig nem nevesített olyan indokot, amely miatt a törvénytervezet az uniós jogszabályokkal ellentétes lenne. A lex Mol – uniós jogi szempontból – nem korlátozza sem a részvényeseket, sem a tőke szabad áramlását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.