A magyar Országgyűlés épülete előtti teret, a központi rendezvények egyik helyszínét fémkordonokkal zárta le a rendőrség október 23-a reggelére. A metróval érkező polgárok jókora kitérővel, csak a Garibaldi utca felé tudtak távozni. A mellékutcákban nagyobb rendőri egységek várakoztak, az egyenruhások döntő része védőfelszerelést és rohamsisakot viselt.
Ismeretes, hogy 22-én este a Kossuth teret ismét „műveleti területté” nyilvánította a rendőrség, ugyanakkor a környező közterületek egyes szakaszait is lezárták. Az ünnepségre még a késve érkező meghívottakat, sajtómunkásokat sem engedték be, kivételt képezett Lendvai Ildikó autója, amelynek sofőrjét a rend őrei kedélyesen leteremtették, miközben beengedték a védett zónába.
Az utcákat lezáró kordonok előtt három csoportban összesen kétszáz tüntető gyülekezett. A Szalay utcánál a békésebb tiltakozók álldogáltak; a kemény magot körülbelül másfél száz fiatal alkotta, akik az Alkotmány utcánál sípszóval, füttykoncerttel, illetve „Gyurcsány, takarodj!”, „Hazaáruló!”, „Le a diktátorral!”, „Diktátor!”, „ÁVH!” rigmusokat skandálva kedveskedtek a kormányfőnek. – Még Rákosit és Kádárt is jobban meg lehetett közelíteni – legyintett egy idős úr.
Szakadó esőben 10 órakor kezdődött meg az állami ünnepség a Kossuth téren. A közjogi méltóságok jelenlétében katonai tiszteletadás mellett vonták fel a nemzeti lobogót. Ezt követően a szomszédos Vértanúk terén a mártírhalált halt Nagy Imre miniszterelnök szobránál koszorúzott Sólyom László államfő, Gyurcsány Ferenc kormányfő, Szili Katalin házelnök, Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság és Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke. Utánuk miniszterek, pártpolitikusok helyezték el a megemlékezés virágait a szintén kordonnal elzárt téren. A kormányellenes tüntetők százötven fős kemény magja a Vécsey utcánál, illetve a Nádor és Zoltán utcák sarkánál felállított kordonokhoz vonult, itt is óriási síp-, füttyszóval és ütemes bekiabálásokkal biztosítva az akusztikai hátteret.
A Parlament előtti központi ünnepség végeztével a politikusok és a nagykövetek komoly erőkkel biztosított autókonvojjal indultak el a következő helyszínre, őket alternatív útvonalon követték a tüntetők. Az ’56-osok terénél háromtucatnyi civil vonult fel a fémkordonhoz. A „Vaskefének” is becézett, tavaly felállított forradalmi emlékműnél 11 órakor megjelentek Kiss Péter, Takács Albert, Szekeres Imre és Göncz Kinga miniszterek, majd Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető, akiket válogatott szidalmakkal illettek a tüntetők. Gyurcsány Ferenc mosolyogva sétált oda a több száz egyenruhás – rendőrök, kormányőrök, honvédek – által körbevett emlékműhöz, Sólyom László és Szili Katalin társaságában. A történelmi zászlók bevonulása alatt a kordon mentén kiabálókat a rendőrök a Dózsa György út másik oldalára zavarták át, ahol csatlakoztak néhány tucat újabb tüntetőhöz. A közjogi méltóságok után ’56-os szervezetek képviselői és Nagy Imre unokái helyezték el koszorúikat.
Az 56-osok terénél az esti ünnepség előtt az összes olyan demonstrálót igazoltatták a rendőrök, aki Árpád-sávos sálat viselt – jelentette a Hír TV. Gyurcsány Ferenc nem jelent meg az eseményen, rendzavarás nem történt.
Szili programja. Tegnap reggel Szili Katalin a 301-es parcellában Nagy Imre miniszterelnök sírján virágcsokrot helyezett el, majd fejet hajtott a kommunizmus áldozatainak emlékművénél és a névtelen elesettek sírjánál.
Napi keresztrejtvény
