Továbbra is az 1996-ban mért mélypont környékén van a háztartások és a vállalkozások bizalmi mutatója. A bizalom még tavaly ősszel zuhant történelmi mélypontjára, és kisebb-nagyobb mozgásokkal azóta ezen a szinten tanyázik.
A konjunktúraindex szeptemberben lényegében nem változott: az ipari, a kereskedelmi és a fogyasztói várakozások kissé romlottak, az építőipari és a szolgáltatói bizalom némileg emelkedett. Az ipari szektorban az elmúlt és a következő időszak termelésének megítélése egyaránt romlott. A cégek foglalkoztatási szándéka stagnált, miközben az áremelések köre érdemben nem változott.
Múlt hónapban az amúgy is borúlátó kisvállalatok aránya tovább emelkedett. Az építőiparban ugyan javult a várható foglalkoztatásról alkotott vélemény, és az előző negyedév termelésének megítélése is kedvezőbbé vált, ám a bizalmi mutató értéke 2007 első hónapjainak szintjétől továbbra is messze van. A kereskedelemben dolgozók jelentős romlásról számoltak be eladásaik és megrendeléseik terén, sőt a következő negyedévre a cégek gyorsuló áremelkedést várnak. Kevésbé volt jellemző a pesszimizmus a szolgáltató vállalkozásokra, ahol múlt hónapban javult a várható forgalom megítélése.
Nem mozdult el érdemben 12 éves mélypontjáról a lakosság bizalmi indexe. A múlt hónapban a lakosság kilátástalanabbnak értékelte saját pénzügyi helyzetét, megélhetési költségeit és megtakarítási lehetőségeit is.
A GKI fogyasztói bizalmi index januártól kezdve, amikor 12 éves mélypontját érte el, mérsékelt javulást mutat. Az eddigi, hónapról hónapra tapasztalható szerény, de folyamatos javulás azonban szeptemberben nem folytatódott. Az inflációs várakozások a 2006. novemberi negatív rekordot követően hónapról hónapra javultak, de augusztus óta ismét romlanak.
Veres bizakodó. A Nemzetközi Valutaalap részéről (IMF) semmifajta aggodalom nem fogalmazódott meg a magyar konvergenciaprogram kapcsán, „kifejezetten biztattak bennünket, hogy végig kell csinálni a reformokat” – tájékoztatta Veres János pénzügyminiszter az MTI-t hétfőn Washingtonban, ahol az IMF és a Világbank őszi tanácskozásán vett részt. Veres igennel felelt arra a kérdésre, hogy Magyarország ki tudta-e használni az elmúlt időszakban a világ- és az európai gazdaság élénkülését. – Ha megnézzük a makrogazdasági számokat, akkor egyértelmű a válasz, hogy igen – jelentette ki. Kifejtette, hogy a GDP növekedése azért szerényebb Magyarországon, mert az állam által korábban hitelből generált kereslet – amely a fenntarthatatlan kategóriába tartozott – viszszaesett.
Még globálisabb a pénzügyi háttérhatalom
