Brüsszel bírálja pénzosztási gyakorlatunkat

2007. 12. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Brüsszel)
Bírálta Magyarországot az EU-pénzekkel kapcsolatos kormányzati korrupciós ügyek miatt Antonio Tajani, az Európai Néppárt alelnöke szerdán késő este az Európai Parlamentben (EP). – Az Európai Unióra hárul a felelősség, hogy fellépjen, ha a korrupció forrása maga az államot képviselő kormány – fogalmazott.
– Az Európai Unió – folytatta beszédét Tajani az EP plenáris ülésén – azt követeli tagállamaitól, hogy úgynevezett Leader-akciócsoportokat hozzanak létre, amelyekben térségi csoportok döntenek az uniós kohéziós alapok által nyújtott pénzek elosztásáról. E csoportokat a szándék szerint a térségek képviselőiből kellene létrehozni, függetlenül politikai színezetüktől. Csakhogy Magyarországon – figyelmeztetett Tajani – a Leader-csoportokban kizárólag a kormányzó MSZP képviselői ülnek.
A képviselő emiatt szabálysértési eljárást kért Magyarország ellen.
*
A hírekben az elmúlt időkben meglehetősen sokat olvashattunk a Magyarországnak nyújtott uniós kohéziós pénzekkel kapcsolatos korrupciós botrányokról – mondta Antonio Tajani, aki egyben az EP külügyi bizottságának tagja is. Az olasz európai parlamenti honatya szerint ha a korrupció forrása maga az államot képviselő kormány – amelynek kötelessége lenne a korrupció elleni fellépés, és az, hogy őrködjön a demokratikus szabályok alkalmazása fölött –, vagyis mint Magyarország esetében, olyan technikákat hagy jóvá, amelyek egyértelműen sértik az alapvető demokratikus követelményeket, akkor az EU-ra hárul a felelősség, hogy fellépjen, azaz minden körülmények között betartassa a tagállamokkal a demokratikus értékeket.
A néppárti alelnök hangját felemelve azt mondta: az EU szubszidiaritási elve nem nyithat ajtót annak, hogy a tagországok kormányai úgy működjenek, mintha az unió szintjén senki nem ellenőrizné azt, amit tesznek. Márpedig a magyar kormány így cselekszik, és nem teszi lehetővé, hogy a térségek az uniós előnyökből részesüljenek.
Tajani felhívta az EU-t és intézményeit, hogy lépjenek fel tagországai kormányainak ilyen antidemokratikus lépéseivel szemben, és gondoskodjanak arról, hogy a Magyarország számára nyújtott pénzeket demokratikusan osszák el, mégpedig a régiók, nem pedig bizonyos politikai csoportok javára.


publicisztika a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.