Csak a művek számítanak

2007. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hetvenkilenc évesen, nemrég elhunyt Karlheinz Stockhausen, a XX. század második felének egyik legjelentősebb zeneszerzője, az elektronikus zene úttörője. Utolsó nagy műve az öt éve befejezett, huszonkilenc órás Licht című operaciklusa, amelyen huszonöt évig dolgozott; ezt először jövőre, Drezdában mutatják be.
Az avantgárd legismertebb képviselőjeként egyesek a jövő zenéjének prófétáját, mások a vakvágányon kísérletezőt látták benne. Ő maga azt mondta, gyakran azt álmodta, hogy a Szíriuszról jött, és ott tanult zenét, illetve hogy kompozícióival az univerzum lényegi egységét szeretné megmutatni. Az elektronikusan generált hangokat használó művei mellett például olyan meglepő hangszerelési modellel is előállt, mint a vonósnégyesre és négy helikopterre írt darabja. Hatása rendkívül jelentős volt, és nemcsak a szűken vett avantgárd zenei irányzat képviselőinél: népszerűsége miatt még azok is ismerték és használták nevét, sokszor egyszerűen felvágásból, akik soha egyetlen darabját sem hallották. Még a könynyűzenére is hatott: Paul McCartney, John Lennon, Miles Davis, Anthony Braxton, Charles Mingus, a Pink Floyd és még számos ismert zenész vallotta egy-egy számáról, hogy azt Stockhausen valamelyik műve ihlette.
Amikor búcsúzunk, leginkább saját szavaival mondhatjuk el lényegét. „Életem rendkívüli módon egyoldalú: csak a művek számítanak, a kották, felvételek, filmek, könyvek. Ezekben benne van a szellemem, amit zenévé formáltam, lelkem hangokba beleírt világa.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.