Pontosan 46,8 milliárd forint forráshiányt kell eltüntetnie a Fővárosi Közgyűlés MSZP– SZDSZ-es többségének ahhoz, hogy Budapest napi működése, a költségvetési egyensúly fennmaradjon, a BKV utasokat szállíthasson, a közszolgáltatásokat az emberek igénybe vehessék – áll egyértelműen a koalíciós pártok által egyeztetett, az államháztartási törvényben előírt határidő előtt az utolsó pillanatban benyújtott 2008-as költségvetési koncepciójában. A javaslat elsősorban a még önkormányzati kézben lévő fővárosi vagyon eladásától, az ingatlanok és az értékpapírok értékesítésétől reméli, emellett az úgynevezett hétéves gazdasági programban beígért fejlesztések, beruházások elhagyását, a hivatali dolgozók számának 5-10 százalékos csökkentését, a városházi közbeszerzések centralizálását, az önkormányzat önkéntes kötelezettségvállalásainak felülvizsgálatát indítványozza, és drasztikus megszorításokat, takarékossági intézkedések sorát javasolja minden területen. – Egyértelműen látható, hogy a gazdasági program azonnali eredményt nem képes megvalósítani – húzza alá a balliberális városvezetés jövő évi „sorvezetője”, amelyből kiderült az is, hogy „új programok indítására nincs lehetőség a következő években”.
Mint arról beszámoltunk, Demszky Gábor főpolgármester elismerte, hogy pénzügyi és költségvetési válság van Budapesten, és a hétfői Gyurcsány–Demszky-találkozó után az is nyilvánvalóvá vált, hogy az állam egy fillérrel sem ad több támogatást a csőd szélén táncoló önkormányzatnak. Bár a város vezetői hivatalosan tagadják, hogy néhány év alatt alig 200 milliárd forintról több mint 510 milliárdosra duzzadt és veszélybe került a négyes metró beruházása, már a kormánypárti fővárosi képviselők is követelik Demszky Gábor beszámoltatását az ügyben.
Emlékezetes, Atkári János, aki 2006-ig főpolgármester-helyettes volt, már tavaly szeptemberben, az önkormányzati választás előtt figyelmeztetett: „A főváros gazdálkodásának nincs jövője, ha minden marad a régiben. Jelenlegi vezetői ugyanis nincsenek tisztában a helyzet komolyságával, felkészültségüket és gazdálkodási képességüket is kétségbe vonom. Csak hónapokra képesek felmérni a helyzetet, és elsősorban a pártérdekű választási szempontokra figyelnek.”
– A főváros hétéves fejlesztési terve összeomlott, s a kapkodva elindított reformot gyakorlatilag képtelen végrehajtani a jelenlegi vezetés. Demszky Gáborék a gazdasági lobbik nyomására, illetve választási megfontolásokból három évvel ezelőtt szakítottak a folyamatos ésszerűsítésre épülő gazdaságpolitikával, az önkormányzatot a készülő katasztrófa-költségvetés sem húzza ki a bajból – jósolta az egykori SZDSZ-es politikus, a magát ma is liberálisnak valló gazdasági szakember ez év elején. Hozzátette: totális privatizációra, a maradék vagyon, benne a gázművek és ez Elmű előkészítetlen eladására számít, amelynek, akárcsak az esztelen iskolabezárásoknak, az emberek isszák meg a levét.
A Fővárosi Közgyűlés minap döntött az elektromos művek részvényeinek tőzsdei árfolyam alatti értékesítéséről, 16 milliárd forintot remélve az ügylettől, míg a Főgáz több tíz milliárdosra becsült értékpapírjaitól várhatóan jövőre „szabadulnak meg”.
Percekig állva tapsolták Orbán Viktort Bécsben - videó