Idén kevesebb pénzt áldoztak beruházásokra Magyarországon a cégek, mint tavaly. A nemzetgazdasági ágazatokban mért befektetések összértéke a harmadik negyedévben két és fél százalékkal múlta alul a 2006-os szintet. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnapi jelentéséből kiderül, hogy szeptember végéig összesen 2976,6 milliárd forint jutott itthon beruházásra, ami 0,8 százalékos visszaesést jelent az előző évhez képest, holott a konvergenciaprogram még a szeptemberi frissítés után is 2,4 százalékos növekedést ígért.
Legrosszabbul az állami ágazatok teljesítettek július és szeptember között; jelentősen lemaradt a közigazgatás, az oktatás és az egészségügy. Ugyancsak visszaestek a beruházások a nagyobb súlyt képviselő szállításban, raktározásban és a postaszolgáltatásokban, ami azt jelzi, hogy az út- és autópálya-építések mellett ezek a szektorok sem kaptak állami megrendeléseket. Szintén csökkenést mértek a harmadik negyedévben a villamosenergia-, a gáz-, a gőz- és a vízellátás, a védelem, a kötelező társadalombiztosítás, a kereskedelem és a javítás területén. A beruházások folyó áron számított teljesítményértéke összesen 1119,6 milliárd forintot tett ki ebben az időszakban.
Mindössze négy ágazatban nőttek a teljesítmények szeptember végéig. Ezek közül a legnagyobb súlyt képviselő feldolgozóipar év eleje óta tartó jó eredményében csaknem húszszázalékos a fejlődés, amelyhez már nemcsak a gumitermékek, hanem a jármű- és a híradástechnikai termékek gyártásába fektetett beruházások is hozzájárultak.
Akciófilmbe illő jelenetek játszódtak le Budapesten