Politikai tisztesség, politikai bátorság és intellektuális képesség híján hazugságokkal kívánják leplezni a fővárosi önkormányzat jelenlegi vezetői azt a csődhelyzetet, amelybe az elmúlt évek hibás gazdaságpolitikája sodorta a várost – jelentette ki lapunknak Atkári János korábbi főpolgármester-helyettes, aki SZDSZ-es politikusként több mint egy évtizedig Demszky Gábor főpolgármester „jobbkeze” volt. A minap nyilvánosságra hozott 2008-as fővárosi költségvetési koncepcióról, az abban feltüntetett, a város éves költségvetésének tíz százalékát megközelítő, 50 milliárd forintos forráshiányról szólva megállapította: abban semmi újdonság nincs. – Nem örülök annak, hogy bevált a jóslatom, de a folyamatos hazugságok következményei előreláthatók voltak. Miközben az említett dokumentum csak négy-öt klikkeléssel érhető el a főváros internetes honlapján, addig a főoldalon valótlanságoktól hemzsegő anyagokat olvashatunk az úgynevezett Podmaniczky-programról, a Budapest szíve tervéről vagy a be nem tartott Budapest-szerződésről. A városvezetés nem meri bevallani, és a Fővárosi Közgyűlésben én egyetlen olyan politikai erőt sem látok, amelyik kiállna az emberek elé, és közölné az igazságot: Magyarország, a magyar állam nincs olyan helyzetben, hogy finanszírozza az önkormányzati közszolgáltatásokat, a települések, közöttük legnagyobbként Budapest pedig legalább tíz évig képtelen erre. Hiába reklámozzák a televíziókban, hogy most már karácsonyi ajándékainkat is hitelből vegyük, lejjebb kell adni, drágaságok helyett ma már csak puszedlire futja – magyarázta a magát ma is liberálisnak valló gazdasági szakember, aki szerint bizony a budapestieknek meg kell fizetniük például a BKV fenntartásának irtózatos költségeit.
Atkári szerint elképesztő, hogy Demszky Gábor és helyettese, Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ), illetve a többi fővárosi vezető nem meri vállalni a felelősséget azért, amit tettek, sőt a hatalmas hiányt újfent felelőtlen privatizációval szerzett bevételből kívánják betömni. Hozzátette: Budapest egyre élhetetlenebb lesz, és ezt nem lehet ráfogni a kormányra, hiszen az ország más önkormányzatai, kistelepülései, falvai is a csőd szélén táncolnak.
Mint arról beszámoltunk, pénteken a Fővárosi Közgyűlés valamennyi tagjának kiküldték a jövő évi költségvetés tervét, amelyből kiderült: az önkormányzat a jelenlegi feltételekkel nem működhet tovább, azaz csődbe mehet.
A javaslat elsősorban a maradék vagyon, az ingatlanok és az értékpapírok – elsősorban az Elmű- és a Főgáz-részvények – értékesítésétől reméli a csőd elkerülését, emellett az úgynevezett hétéves gazdasági programban beígért fejlesztések, beruházások elhagyását, a hivatali dolgozók számának 5-10 százalékos csökkentését, a városházi közbeszerzések centralizálását, az önkormányzat önkéntes kötelezettségvállalásainak felülvizsgálatát indítványozza és drasztikus megszorításokat, takarékossági intézkedések sorát javasolja minden területen.
– Vége, a pénz elfogyott! – mondta Ikvai-Szabó Imre. Szerinte Budapest gazdasága egyre jobban fejlődik, egyre több cég alakul, és itt termelik meg az ország jövedelmének zömét, mégis, az állam egyre kevesebbet oszt vissza, például a személyi jövedelemadóból. – A következő két hónapban kidolgozzuk, hogy milyen fejlesztéseket nem vállalhatunk, és melyek azok az ellátások, amelyeket minimálisan biztosítanunk kell, majd dönt az MSZP– SZDSZ-es koalíció – fogalmazott.
Tüttő Kata, a fővárosi pénzügyi bizottság MSZP-s elnöke – a közvélekedéssel, az iskola- és a kórházbezárásokban érintett emberek napi tapasztalataival szemben – azt állította, hogy az egészségügyet és az oktatást már megreformálták, egyre jobb színvonalú az ellátás, és a fővárosi gazdálkodásban a következő hét évben kell megteremteniük az egyensúlyt.
Utóbbit kétségbe vonta Bagdy Gábor, a Fidesz–KDNP fővárosi frakciószövetsége, valamint a gazdasági bizottság alelnöke.
– Demszky Gábor mára kétszeresen is megbukott: képtelen irányítani a várost, miközben Budapest szolgáltatásai romlanak. A következő főpolgármester 2010-ben csaknem 150 milliárdos hiányt örököl majd. Egy új, szakértőket alkalmazó vezetéssel, átgondolt, átszervezett beruházásokkal, a vagyon kiárusításának felülvizsgálatával, a hivatali bürokrácia, a korrupció lehetőségeinek megszüntetésével megfékezhető a válság, elkerülhető a csőd – tette hozzá.
Kényszerleszállást hajtott végre egy repülőgép a köd miatt Budapesten