Felhatalmazást kap a KFOR-alakulat

Szerbia csak békés eszközökkel tudja megvédeni a koszovói szerbséget – hangoztatta Borisz Tadics szerb elnök. A NATO-tagországok külügyminiszterei Brüsszelben megállapodtak, hogy az atlanti szervezet KFOR-alakulatát a helyszínen tartják, és felhatalmazzák arra, különbségtétel nélkül válaszoljon a lakosságot fenyegető támadásokra.

2007. 12. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Borisz Tadics közölte, hogy a háború a biztos útja Koszovó elvesztésének, s veszélybe sodorja a polgárok létérdekeit. Az államfő ezzel válaszolt Alekszandar Szimicsnek, a szerb miniszterelnök tanácsadójának a nyilatkozatára, aki szerint ha nem marad más lehetőség Koszovó megvédésére, akkor a háború is jogos eszköz. A Tadics Demokrata Pártjához tartozó miniszterek – köztük a külügy- és a védelmi miniszter is – ugyancsak elutasítják a katonai rendezés lehetőségét, s csakis politikai, diplomáciai, jogi és gazdasági eszközökhöz nyúlnának. Wolfgang Ischinger, a közvetítő trojka EU-s tagja elfogadhatatlannak és megengedhetetlennek nevezte a harcias kijelentést, s emlékeztetett, hogy Badenban mindkét fél elfogadta az erőszak alkalmazásától való tartózkodást. A háború szószólói azonban nincsenek kevesen. A politikai közélet ebben a kérdésben is megosztott. A szocialisták szerint Szerbiának a katonai választól sem kellene visszariadnia, mert egy szuverén ország sem nyugodhat bele területe egy részének elcsatolásába.
Közben a NATO központjában tanácskozó külügyminiszterek bejelentették, hogy Koszovóban a KFOR elnevezésű kontingenst továbbra is ott tartják, és felhatalmazzák: „különbségtétel nélkül” reagáljon a koszovói lakosság biztonsága ellen irányuló mindenfajta támadásra. Az albán többségű szerb tartomány már 2008 elején kikiálthatja függetlenségét. A miniszterek nyilatkozatukban leszögezik, hogy az 1999 óta jelen lévő KFOR-erők tizenhétezres létszámán nem kívánnak változtatni. A NATO továbbra is nagy fontosságot tulajdonít a „normák” alkalmazására, elsősorban azokra, amelyek a kisebbségek, az etnikai közösségek, valamint a történelmi és vallási helyek és kegyhelyek védelmét illetik. A 26 NATO-tagország diplomáciájának vezetői az albán és szerb nemzetiségű koszovóiakhoz is fordultak, felszólítva őket: ne tegyenek olyan lépést sem Koszovóban, sem azon kívül, amely Koszovó biztonságát kockáztatná.
Szergej Lavrov, a szintén Brüszszelben tartózkodó orosz külügyminiszter kijelentette: Koszovó státusának a világszervezeten kívüli rendezése Európát „beláthatatlan következményekkel” járó, síkos lejtőhöz vezetné.

A magyar álláspont. Egyetértenek a NATO- és az európai uniós tagországok külügyminiszterei abban, hogy a nemzetközi tárgyalások kudarca ellenére is ellenőrzés alatt kell tartani a koszovói státus rendezésével kapcsolatos folyamatot – jelentette ki Göncz Kinga külügyminiszter Brüsszelben. Kiemelte: Magyarország szempontjából fontos a nemzeti kisebbségek, közösségek jogainak garantálása. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.