Gazdasági válság Budapesten

Pénzügyi és költségvetési válság van Budapesten, ismerte el a Fővárosi Közgyűlés tegnapi ülésén Demszky Gábor főpolgármester a 4-es metró veszélybe került beruházásával kapcsolatban. A balliberális többség infláció feletti közműdíjemelésről döntött.

2007. 12. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem ötvenmilliárd forint, a város éves büdzséjének tíz százaléka hiányzik Budapest kasszájából, hangzott el a Fővárosi Közgyűlés ülésén, ahol a képviselők átfogó beszámolót kértek decemberre a 4-es metró beruházásának kritikus helyzetbe került finanszírozásáról. Ismert, már több mint 500 milliárd forintba kerülne az építkezés, ám többletköltségekhez az állam nem járul hozzá. A 270 milliárdos EU-pályázat brüsszeli támogatása bizonytalanabb, mint valaha.
Bár az MDF fővárosi frakciója előbb azt javasolta, hogy állítsák le a beruházást, később ezt visszavonták, csak a téma tárgyalásához ragaszkodtak. Bár Hagyó Miklós (MSZP) főpolgármester-helyettes előbb arra hivatkozott, hogy decemberben úgyis napirendre kerül a metró ügye, úgy tudjuk, a fórum akciója kifejezetten összehangoltnak látszott az MSZP szándékával, vagyis az SZDSZ-es Demszky Gábor „megregulázásával”. Ez egyébként nyilvánvalóvá vált a botrányos városházi gazdasági ellátószolgálat megszüntetésénél és több interpellációnál is.
Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője emlékeztetett: az ellenzék tavasszal már javasolta, gondolják át a metróépítés részleteit, akkor az MDF a koalícióval voksolt.
A főpolgármester tegnap beismerte, hogy pénzügyi és költségvetési válság van a fővárosi önkormányzatnál, hatalmas hiányt kellene eltüntetni. Ennek egyik eszköze lehet, hogy az MSZP–SZDSZ-es többség az Elmű-részvények hivatalos tőzsdei árfolyam alatti privatizációjáról határozott, Bagdy Gábor (KDNP) frakcióvezető szerint a tervezett 16 milliárd forint bevételt is a metróra költenék.
A balliberális koalíció a beterjesztett közműdíjak a jövőre tervezett 4,8 százalékos inflációt meghaladó emeléséről is döntött. Csaknem 13,7 százalékkal többet fizetünk a szemétszállításért, 8,6 százalékkal drágul a szennyvízszippantás, 9,9 százalékkal a csatornadíj. A víz árának és a BKV tarifáinak növeléséről decemberben döntenek. Azt viszont már tegnap megszavazták, hogy a temetkezési költségek nőjenek. Az úgynevezett kegyeleti díjak, például halotthűtés és -szállítás, ravatalozóhasználat 9,3 százalékkal nőnek, viszont a szabadáras szolgáltatások, így a hagyományos, a hamvasztásos vagy a szóróparcellás temetések költségei 10 százalékkal csökkennek.
A koalíciós képviselők elfogadták azt a szabályozási kerettervet, amely – lakossági tiltakozás ellenére – a kisföldalatti Mexikói úti végállomásánál bevásárlóközpont kialakítását teszi lehetővé, és tegnap az is véglegessé vált, hogy a városvezetés Budapest még meglévő 67 szakiskoláját, önállóságukat gyakorlatilag megszüntetve, úgynevezett térségi integrált szakképzési központokba tereli.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.