Górcső és górtyúk

Balázs Géza
2007. 12. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vannak szavaink, amelyek önállóan nem, csak szólásokban élnek. Ilyen szó például a górcső. Ki tudja ma már, hogy mit jelent? Szólástárainkban azonban kivétel nélkül szerepel. Górcső alá vesz: alaposan, tüzetesen megvizsgál valamit. Így szerepel Bárdosi Vilmos Magyar szólástárában is. Forgács Tamás mai sajtónyelvi példákkal szemlélteti: „A lap ezután egyenként veszi górcső alá a hangoztatott vádakat” (Magyar Nemzet, 2002. ápr. 19.).
A górcső tehát valamiféle eszköz lehet, amellyel jobban megvizsgálhatjuk a dolgokat. Elárulom, nem más, mint a mikroszkóp. Milyen érdekes: a köznyelvben idegen szóval jelöljük ma már az eszközt, de a szólás megőrizte a régi, nyelvújítási, nyelvjárásainkba s így a régi magyar nyelvi múltba visszavezető formát.
A górcső szóról sejthetjük, hogy összetétel: a cső érthető, de mi lehet a gór? Egy régi, elavult tájszó: hosszú (lábú). Így már egészen érthető a nyelvújítás szava: hosszú cső, esetleg hosszú lábakon álló cső.
A nyelvújítás szótára szerint Bugát Pál alkotta 1836-ban. Bugát szerint a gór jelentése: igen nagy. Bizonyság erre a górdió, a górtyúk és a goromba szó gyökere. Ez utóbbira nem találtam bizonyítékot, de az első két szó mellett a tájszótárban megjelenik a górkakas is. A nagy tarajú kakast nevezik így. A górtyúk nagy testű, hosszú lábú tyúk. A górdió óriás diófajta. Illetve egy palóc példa szerint a górra nyírt haj körülnyírt, nyakig érő (hosszú) haj. Tehát a gór jelentése: nagy, hatalmas, hosszú.
Nagyon messze mennénk, ha a gór- teljes szócsaládját jelentéstani vizsgálatba vonnánk. Mindenesetre föltűnő, hogy a gór- egyik magas magánhangzós alakváltozata, a gör- éppenséggel ellentétes jelentéssel bír: hajlott, görbe (mint például göröngy, görbe, görcs, görgő stb.). Több hasonló alakú, magas–mély magánhangzókban különböző szó esetében találunk ilyen intenzitásbeli (erősségbeli) különbséget, például: ér – ár, kever – kavar, lehel – lohol, libeg – lobog, röppen – roppan. És ha a gór szó igei alakját is nézzük, a jelentése: dob, hajít (elgórta a követ – eldobta a követ). Érezhető benne a nagy intenzitás. A gör- forma önálló igeként nem él, de úgynevezett passzív igetőként ott van számos, kisebb intenzitást (valaminek a behajlítását, összehúzódását, gurítását, szórását) kifejező igénkben: görbeszt, görböl (kallantyúval lezár), görbül, görcsöl, görget stb. Vagyis azt mondhatjuk, hogy a gór és a gör egy nagyobb, rokon jelentésű, de különböző intenzitást kifejező szócsalád két alaptagja.
A „górcső alá vesz” szólásunkban megőrződött egy régi tájszó, amely korábbi jelentésbeli mezőre, összefüggésre nyit kaput.
A jelentések búvárlása igen érdekes terület, és könnyen eshetünk a „minden mindennel összefügg” csapdájába. Erről azonban most nincs szó. Csak arról, hogy egy korábbi nyelvállapotban az egymással összefüggő, motivált jelentések száma sokkal nagyobb volt. A XIX. században még inkább hittek ennek a nyelvészek, s így rekonstruálták a régi magyar nyelvet, majd következett egy olyan korszak, amelyben kizárólag a pontos adatok, az adatolható nyelvi tények számítottak, és körbe- s különösen visszanézni, visszavezetni, távolba nézni nem volt tanácsos. Most ismét egy fordulat előtt állunk: a kognitív nyelvészet az emberi agy működésének, a jelentések szerveződésének kutatásával ismét elkezdett érdeklődni olyan kérdések iránt, amelyeket korábban kevéssé tartottak tudományosan megközelíthetőnek.
Örülhetünk annak, hogy a górcső legalább sajtónyelvi szólásként tovább él, ezért is vehettük ma górcső alá a gór szócsaládot, s tehettünk izgalmas, kalandos utazást a magyar nyelv egy kis szegletében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.