Ismeretlen tettes ellen folytat eljárást a Központi Nyomozó Ügyészség többek között jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének kísérlete és magánokirat-hamisítás miatt a Szent János Kórház ügyében – derült ki a lapunk birtokába került ügyészségi, illetve rendőrségi dokumentumokból. A feljelentést tevő Kázmér Tibor főigazgató az ügyben hivatalos levélben fordult a fővárosi balliberális koalíció illetékeseihez, Szolnoki Andreához, a fővárosi egészségügyi bizottság SZDSZ-es elnökéhez és Steiner Pálhoz, a szocialisták frakcióvezetőjéhez. Ezek szerint az intézmény pszichiátriájának felújítása, orvosi műszerek, egy úgynevezett CT-cső beszerzése, fűtéskorszerűsítés, illetve gázmotorbeszerzés ügyében sorozatos törvénysértéseket követtek el a főigazgató megkerülésével addig, amíg Havas Szófia MSZP-s országgyűlési és fővárosi képviselő volt az orvosigazgató.
– A bűncselekmények mellett felvetődik a számviteli csalás, fiktív számla keletkezése, jogtalan kötelezettségvállalás és álképviselet gyanúja is – áll Kázmér Tibor összefoglalójában, amelyet tájékoztatásul a fővárosi szakbizottság tagjainak is megküldött, és ahhoz csatolta a vonatkozó ügyészségi iratokat, leveleket és jegyzőkönyveket is.
*
Kázmér Tibor az idén tavasszal visszavonta az orvosigazgató megbízását. A város vezetőinek tett indokolás szerint Havas nemcsak főnökének utasításait „negligálta”, hanem a fővárosi önkormányzatot mint a kórház fenntartóját is megkárosíthatta volna tevékenységével. A főigazgató leírta, hogy kötelességének érezte a határozott intézkedést beosztottjával szemben, aki ellen fegyelmit kezdeményezett, ám végül a kormánypárti politikust az egészségügyi miniszter közbenjárására áthelyezték az azóta már megszüntetett Országos Gyógyászati Központhoz. Így az eljárás megszűnt.
Havas Szófia érdeklődésünkre kijelentette: „A munkaügyi perem jelenleg is folyamatban van, azonban nekem is van becsületem és tisztességem, ezért rágalmazásért, jó hírnév megsértéséért, sőt hamis vád miatt feljelentem a főigazgatót.” Horn Gyula unokahúga azt állította, hogy konfliktusuknak nincs köze a politikához, valamint azt hangoztatta, a Fidesznek nyilván érdeke, hogy belerúgjanak egy szocialista politikusba. Szerinte Demszky Gábornak még az egészségbiztosítási törvény elfogadása előtt jól jött, hogy a koalíciós partnert, a szocialistákat revolverezhesse egy ilyen üggyel. Havas megjegyezte, hogy az időközben a Főpolgármesteri Hivatalban lezajlott revizori vizsgálat nem állapított meg szabálytalanságot. Állításával szemben azonban a költségvetési revizori ügyosztály jelentése több ponton a főigazgatót, illetve az orvosigazgatót nevezte meg felelősnek a kialakult állapotokért.
Kázmér Tibor a fővárosi önkormányzat vezetőinek leszögezte: kifejezetten az ellene indult eltávolítási hadjáratként éli meg, hogy a fővárosi MSZP rendre felveti, írjanak ki pályázatot a Budai Gyermekkórházzal és a Szent Margit Kórházzal összevont egészségügyi intézmény vezetői posztjára.
Ezzel egyébként az SZDSZ sem értett egyet. Bár a főigazgató szerint a kórház az elmúlt években gazdaságilag sikeres volt, azt egyetlen illetékes sem tudta megmondani, hogy a fővárosi önkormányzat miért hanyagolta el a törvényben kötelezően előírt feladatát, az egészségügyi közszolgáltatás ellátását kiszolgáló tulajdonának megóvását annyira, hogy Horváth Csaba szocialista főpolgármester-helyettes néhány hónapja még az értékes budai ingatlanon álló kórház ledózerolási tervéről beszélt.
Prisztás-gyilkosság: ki lehetett a gyilkos?