(Brüsszel)
Felháborítónak tartja a Pilis-Dunakanyar Kistérségi Társulás tizenhárom településének polgármestere azt, hogy az EU-s forrásokból az 1,2 milliós Pest megye egyötöd, míg a főváros négyötöd arányban részesedik.
Dietz Ferenc Szentendre, Nyíri Csaba Leányfalu és Illés György Pilisszentlászló polgármestere brüsszeli sajtótájékoztatójukon hangsúlyozták: a Dunakanyar az ország második leglátogatottabb idegenforgalmi úti célja. A polgármesterek és a jegyzők Barsiné Pataky Etelka néppárti európai parlamenti képviselő meghívására látogattak az EU intézményeibe, hogy vezető tisztségviselőktől kérjenek segítséget az uniós pályázatok elnyeréséhez, amelyekből őket gyakorlatilag teljes mértékben kizárták.
Elmondták, ez emberöltőkre is katasztrofálisan kihat majd az általuk képviselt térségre. Jellemző, mondta Dietz, hogy városuk a kiemelt pályázatokra a Regionális Fejlesztési Tanács egyhangú döntése alapján tízmilliárd forintra kapott ígéretet, amelyből egyetlen pályázatot sem fogadott el a kormány.
A küldöttek a regionális politikáért, a városi közlekedésért és a turizmusért felelős tisztségviselőkön kívül tárgyaltak Kurt Geiserttel, Baden-Württemberg uniós tartományi irodavezetőjével is. Joachim Baldermann, a tartomány uniós gazdasági referense pedig megosztotta velük a határ menti együttműködéssel kapcsolatos személyes tapasztalatait is. Fogadta a küldöttséget Glattfelder Béla néppárti képviselő, valamint Marguerite Sequaris, a HOTREC szállodaipari és turisztikai szervezet vezetője.
A polgármesterek kifejtették: Szlovákiával együtt pályáztak több projekt elnyeréséért. Elvárják azt is, hogy Budapest kiemelt együttműködésre törekedjen a kistérséggel a közút- és közlekedésfejlesztés terén is. A kistérség a cselekvési tervében kitörési pontként jelölte meg a Dunát mint közlekedési folyosót. Ennek érdekében tárgyaltak Karla Peijssel, a Dunáért felelős európai TEN-koordinátorral. A konzultációk során az EU tisztségviselői is hangoztatták azt, hogy a kistérség számára nagy jelentőségű a határon átívelő régiós együttműködés.
A látogatók örömmel értesültek arról, hogy a Közép-magyarországi régió területi forráselosztási arányairól az EU éves jelentést kér, és negatív indikátorok esetén lehetőség nyílik a kifizetések viszszatartására. Hangsúlyozták, hogy olyan fővárost szeretnének, amely nem elnyomja, hanem maga után húzza az agglomerációt. Barsiné Pataky Etelka kijelentette: azt tapasztalta, hogy „van projekt, Brüsszelben van pénz, a kistérségben meg nincs pénz”. Mint mondta, az EP-képviselők abban segítették a polgármestereket, hogy Brüsszelben „minden ablak és ajtó megnyíljon előttük”.
– Az önkormányzatok – tette hozzá – azt üzenik haza, hogy most már tudják, milyen összegek áramlanak haza Brüsszelből, és ebből kérik a részüket. Lapunk kérdésére, hogy milyen pártállásúak a polgármesterek, hangsúlyozták, egyikük sem párttag. Vagyis – mint mondták – nem pártkérdésről van szó, hanem mindenkit érintő, közös érdekvédelemről.

Erre mindenkinek figyelnie kell! Vörös riasztást adott ki a Gmail