Napi sajtószemle

2007. 12. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Information Clearing House
Putyin Sztálin? – Garri Kaszparov és a szélsőjobboldali hülyék fészke címmel a népszerű amerikai honlapon megjelent cikk első mondatában azt ajánlja a később kívülről-belülről neokonzervatívnak jellemzett Kaszparovnak, hogy hagyjon fel a politikával, és csinálja azt, amihez a legjobban ért, vagyis menjen el komédiásnak. „Amikor az ember Kaszparovot nézi, ahogyan Moszkvában csámpázik nagy kosár savanyú szőlőjével, az előadásához statisztáló nyugati újságíróktól kísérve, azt hiszi Mr. Bean Kreml-beli fantasztikus kalandját nézi… Kínos látvány.” „Amikor vasárnap Putyin Egyesült Oroszországa éppen földcsuszamlásszerű győzelme felé korcsolyázott, a Reuters azzal töltötte az idejét, hogy Kaszparov merev arcát fényképezte”, miközben az exsakkozó azt állította, hogy a választás csalás volt. Kaszparov már-már úgy beszél Putyinról, mintha Sztálin lenne. „Először is a Reuterst mióta érdeklik a választási szabálytalanságok? Valószínűleg nem olyan régtől, mert ezt az érdeklődést nem mutatta a 2000. évi amerikai választásokon. És mióta figyelnek az »ellenzéki hangokra«?” A terjedelmes cikk ezután feltárja Kaszparov igazi énjét, és felteszi a kérdést, hogy mit keres ez a politikai alapok nélküli ember a színpadon azonkívül, hogy a nyugati média főszereplője. Csak az a feladata, hogy diszkreditálja a választásokat, és még egy réteg sárt dobjon Putyinra? A cikk szerzője, Mike Whitney a Reuters egy óvatlan mondatát idézi, amely szerint Kaszparovnak „kicsi a támogatottsága az oroszok körében, de sokan támogatják nyugaton”. Kaszparov rendszeresen ír a Wall Street Journal szerkesztőségi oldalán, ahol csak az jelenhet meg, aki „Augusto Pinochettől jobbra áll”. 1991-ben Kaszparov – akinek családja nem Oroszországban él – megkapta azt a kitüntetést, amit azok kapnak, „akik az Egyesült Államokat és az amerikai értékeket világszerte védelmezik”. „Nem így határozzák meg az amerikai ügynökök szerepét?” E kitüntetést eddig olyan emberek kapták, mint például Joe Lieberman szenátor és az iraki háború atyja, Paul Wolfowitz, a Világbank eltávolított elnöke. Kaszparov állandó szerepeltetése a médiában „többet mond arról, hogy a neokonok még mindig dupla Nelsonban tartják a médiát, mintsem azt, hogy milyen Oroszországban a valós helyzet”.


Herald Tribune
A globális amerikai lap Kaszparovtól Eduard Limonovig sorra veszi Putyin liberális ellenzékét, és visszataszító figuráknak találja őket. Limonovot egyébként 2001-ben illegális fegyverkereskedelemért ítélték el, és ezért két évet töltött börtönben. Egyáltalán nem igaz, hogy az orosz média hallgat ezekről az emberekről: pontosan azért támogatják őket oly kevesen, mert az oroszok tudják, hogy kikről van szó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.