Romániával sem versenyezhetünk

2007. 12. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Brüsszel)
Januártól az Európai Uniót szlovén elnökség irányítja. Ez a tény alkalmat adott arra, hogy a Magyar Hullám és a Szlovén Üzleti és Kutatási Társulat rendezésében Marc Kranjec, a szlovén központi bank jelenlegi és Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank volt elnöke közös előadást tartson arról, hogy milyen tapasztalatokkal gazdagodott Szlovénia azóta, hogy az év elején bevezette az eurót. A Becsey Zsolt, az Európai Parlament fideszes képviselője moderálásában megtartott estén Kranjec elmondta, hogy a csatlakozási tárgyalásokon számukra Magyarország volt a példa, ugyanis akkor úgy tűnt, hazánk csatlakozik elsőként az euróövezethez. Sajnálkozva hozzátette, hogy ma már teljes mértékben megváltozott a helyzet.
Járai Zsigmond megerősítette: azt tervezték, hogy Magyarország szintén – mint most Szlovénia – már az idén csatlakozik az euróövezethez. Lapunk azon kérdésére, hogy szerinte Magyarország még versenyben áll-e Romániával az euróövezeti csatlakozásban, Járai elmondta: a mai helyzet szerint csaknem biztos, hogy hazánk az euróövezethez csatlakozó legutolsó országok között lesz. Talán nem a legutolsó, mert „nem vagyok biztos Nagy-Britanniában és Dániában” – közölte ironikusan Járai. Magyarország az egyetlen uniós ország, amely egyetlen Maastricht-mércét sem üt meg – tette hozzá.
Savanyú a szőlő alapon a kormány nyilván azt állítja majd, hogy az euró bevezetése nem olyan jó, mert magasabb lesz az infláció – ahelyett, hogy a kritériumokat teljesítenék. Ez nagyon kínos magyarázkodás lesz akkor, amikor már minden újonnan csatlakozott országban euróval fizetnek.
Arra a kérdésre pedig, hogy Joaquín Almunia, az Európai Bizottság gazdasági és monetáris ügyekért felelős biztosa – a nemzetközi bankokkal együtt – miért dicsérgeti a Gyurcsány-kormány nyomorúságos gazdasági és pénzügyi teljesítményét, Járai azt mondta: nekik a legfontosabb szempont a költségvetés hiánya. Ami most valóban csökken, miközben ezzel együtt elveszítjük versenyképességünket. A korrupció pedig nő, s 1,6 százalékra zuhant a gazdasági növekedés. Az unió ugyanakkor homokba dugja a fejét a jövőt illetően, mert a költségvetési hiány 2009-ben és 2010-ben ismét meglódul, mert alapvető szerkezeti hibákat nem küszöböltek ki. Hosszú távon tarthatatlan, hogy nincs pénz az oktatásra, s a kórházak nem tudnak gyógyszereket vásárolni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.