Fejben számoló pénztárosra, hosszú sorokra és aprópénzen vitázó vevőkre lehet számítani március elseje után. Mint ismeretes, a jegybank költségtakarékossági döntése alapján tavasszal eltűnnek a készpénzforgalomból az egy- és kétforintos érmék. Az aprók kivonásával a matematika egyszerű szabályai szerint a számlák végösszegét nullára vagy ötre kell majd le-, illetve felkerekíteni a boltokban, amikor készpénzzel fizet a vásárló. Például egy 1822 forintos vásárlásnál a kereskedő 1820 forintot kér majd el, míg egy 1724 forint végösszegű vételnél 1725-öt – függetlenül attól, hogy tételenként mennyibe kerültek az egyes árucikkek.
Egyelőre még sok az apró érme, de a gyakorlati kérdőjel is a 165 ezer kereskedőben éppúgy, ahogy a vendéglősökben, a fodrászokban és minden más, készpénzforgalmat bonyolító szolgáltatóban.
*
Nem lehet tudni, hogy a fogyasztóvédelem vagy az adóhatóság a próbavásárlások során miként ellenőrzi majd a visszajárókat, s az sem egyértelmű, hogy a jövőben a vállalkozó melyik ellenértéket tüntesse fel a számlán: a termék tényleges árát vagy azt az összeget, amit a vásárló kerekítve kifizet érte.
Ám az már most bizonyos, hogy gondot okoz a szűkre szabott határidő, amikorra a pénztáraknak alkalmazkodniuk kell az új kerekítési szabályokhoz. Az átállás ugyan nem kötelező sem a Magyar Nemzeti Bank, sem az erről készülő törvény szerint, de a boltok többsége szerint könnyebb, ha a vevő kinyomtatva látja, mennyit kell fizetnie. – Nem szeretnénk, ha fejben kellene számolgatni – mondta kérdésünkre az Auchan szóvivője. Gillemot Katalin jelezte: a multiláncnak is két hónapnál több idő kell, mire kiépítik az új számítógépes rendszert, majd azt az adóhatóság elfogadása után bevezetik az áruházakban.
Az árak az érmék bevonása után nem változnak, legalábbis a Magyar Nemzeti Bank szerint, hiszen csak fizetéskor szükséges a kerekítés. Ezzel maximum két forint nyereség vagy két forint veszteség keletkezhet, ami elhanyagolható előny vagy hátrány – vélik a jegybank szakértői. Vitatja ezt az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára, Vámos György szerint ugyanis nem lehet előre kikalkulálni, hogy a le- és felkerekítések sorában melyik irányba dől a mérleg.
A Magyar Nemzeti Bank kéri is a kereskedők együttműködését az árak féken tartásában, ami a vállalkozók szerint azt jelenti: nyeljék le maguk az átállással járó 25-27 milliárdos költséget. Ráadásul a jelenleg több mint 300 ezer pénztárgépből nem mind alkalmas az új kerekítésre, ami azt jelenti, hogy több tíz millió forintos beruházással kell a vállalkozásoknak új gépeket beszerezniük.
Az OKSZ szerint viszont nem kizárt, hogy e terhek előbb-utóbb megjelennek majd a fogyasztói árakban. Ez tovább élezi a piaci versenyt, ami a vállalkozásoknak jelent kihívást. Ily módon az árkerekítés drága mulatság lehet, mert az ötforintos árkülönbséget már jobban megnézi a vásárló – emiatt például egy kis bolt hátrányba kerülhet a napi cikkek eladása terén, mert az sem kizárt, hogy a nagyok inkább a lefelé kerekítéssel fognak akciózni. Megerősítette ezt az Auchan szóvivője is, aki szerint az áruházlánc nem tervez áremelést, sem az akciós, általában kilencesre végződő áraknál, sem a normál „tarifákon”. – Az átlagembernek egyáltalán nem mindegy, hogy egy kifli hét vagy tíz forintba kerül – tette hozzá Vámos György. Amint szerinte az a pénzpolitikai nézet is kétséges, miszerint az egy- és kétforintos érméknek nincs már jelentőségük az emberek életében.
– A megszorítások időszakában igenis egyre többen odafigyelnek a forintokra, s a pénztáraknál sem ritka, hogy kispénzűek „veszekszenek” a visszajáró érmékért – tette hozzá.
Beváltási tudnivalók. Márciusig mindenkinek lehetősége lesz arra, hogy a nála lévő aprót vásárlásai során felhasználja, vagy jótékony célra elajándékozza – tudtuk meg a Magyar Nemzeti Banktól. A kereskedőknek február végéig címletenként 50 darabot el kell fogadniuk fizetéskor az érmékből, a bankok, takarékszövetkezetek és a posta pénztárai pedig kötelesek korlátlan mennyiségben átvenni az egy- és kétforintosokat. Márciustól a kereskedelmi bankokban, a takarékszövetkezetekben, valamint a posta fiókjaiban legalább fél évig még be lehet váltani az 1 és 2 forintosokat, a jegybanknál pedig egészen 2013. március 1-jéig. A posta a nem 5-re vagy 0-ra végződő befizetésről szóló csekkeket is befogadja majd, s több csekk egyidejű befizetése esetén a csekkeken szereplő, összesített összegeket kerekíti, a jogosult részére pedig a pontos összeget utalja. A 192 millió forintos lakossági tájékoztató kampány során, illetve a www.forint.hu internetes oldalon minden részletet ismertetnek az aprópénz-kerekítés tudnivalóiról.
Deutsch Tamás: Magyar Péter bármit megtesz, hogy ne függesszék fel a mentelmi jogát - videó