Feléli vagyonát a főváros

Egyenként másfél, együttesen 2,5 milliárd forint értékhatár alatt a jövőben még csak tudnia sem kell a Fővárosi Közgyűlésnek arról, hogy eladják a budapesti adófizetők tulajdonát – ezt az új fővárosi vagyonrendelet írja elő, amely a gazdálkodást két cégre ruházza át. Az értékesítés felgyorsítására az önkormányzat csaknem 50 milliárdos hiánya miatt van szükség, és a város vezetői nem cáfolták az ellenzék gyanúját, hogy a bevételek jó részét a négyes metró válságba került presztízsberuházására fordítják majd.

2008. 01. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aktív vagyongazdálkodásra térünk át – magyarázta Somlyódi Csaba, a fővárosi gazdasági bizottság MSZP-s elnöke, hogy a balliberális koalíció miért éppen 2007 végén gyorsítja fel Budapest maradék vagyonának kiárusítását. A Fővárosi Közgyűlés legutóbbi ülésén elfogadott új vagyonrendelete és vagyonkezelési szerződései alapján az önkormányzat ingatlan, ingó és a részvényekből, értékpapírokból álló portfólióvagyonával ezután két fővárosi cég, a Fővárosi Ingatlankezelő Műszaki Vállalkozói (Fiműv) Zrt. és a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ (BFVK) Zrt. gazdálkodik. Utóbbi társaság egyenként másfél, együttesen pedig 2,5 milliárd forintos értékhatár alatt a gazdasági bizottság, fölötte pedig a közgyűlés elé terjeszti a hasznosításra, értékesítésre kijelölt tulajdont.
Az ügy hordereje miatt Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője a képviselők decemberi tanácskozásán kérte a részben helyszíni kiosztású rendelettervezet visszavonását, azonban az MSZP– SZDSZ-koalíció az MDF-frakció segítségével áterőltette akaratát.
György István fideszes fővárosi képviselő szerint álságos az 1,5, illetve 2,5 milliárdos értékhatár bevezetése, hiszen a több tíz milliárd forintos privatizációs összeget jelentő Elmű-, illetve Főgáz-részvények kivételével szinte alig van ilyen nagy értékű önkormányzati vagyontárgy.
– A budapestiek által választott közgyűlésnek ezután szinte semmi rálátása nem lesz az adásvételekre, a vagyonfelélésre. A bevételek sorsa sem lehet kétséges: a nagy bajba került presztízsberuházásra, a négyes metró minden áron való megépítésére fordítják majd, a pénzt gyakorlatilag számolatlanul dobálva a gödörbe – közölte Bagdy Gábor, a KDNP fővárosi frakcióvezetője.
Az ellenzék számításai szerint a négyes metró építésének költségei az elmúlt két évben naponta 290 millió forinttal nőttek, az eredetileg alig 300 milliárd forintos beruházás ma már hivatalosan is 511 milliárd forintba kerül úgy, hogy annak fedezete továbbra is bizonytalan. Az esetleges uniós támogatásról csak jövő év közepén döntenek Brüszszelben. Demszky Gábor főpolgármester nem cáfolta az ellenzéki gyanút, sőt elismerte, hogy 47 milliárdos a főváros hiánya, ezért februárig a városházán kidolgozzák, milyen – korábban beígért – fejlesztéseket hagyjanak el.
A vagyonfelélés felgyorsítását alátámasztja a fővárosi önkormányzat 2008-as költségvetési koncepciója, amelyben Ikvai-Szabó Imre SZDSZ-es főpolgármester-helyettes javaslatára a koalíciós képviselők elfogadták alapelvnek, hogy „a fővárosi vagyon jelentősebb értékesítése nélkül a költségvetés nem tervezhető”.
Emlékezetes, Atkári János volt főpolgármester-helyettes lapunknak a főváros csődhelyzetéről azt mondta, Demszky Gáborék folyamatosan hazudnak, és nem vallják be: az önkormányzat legalább tíz évig nem lesz képes biztosítani fő feladatait, azaz a közszolgáltatásokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.