A korábbi szocialista–liberális városvezetés az önkormányzati választásokat megelőző héten három esetben nagy értékű ingatlanokat adott el magáncégeknek. A szerződések közül kettőt Walter Dezső akkori polgármester, egyet pedig – amelyben Walter Dezső családi cégének adtak el egy 1,7 hektáros belterületi ingatlant – Kalmár István akkori alpolgármester, jelenlegi szocialista frakcióvezető kötött meg. Szintén a választásokat megelőzően az önkormányzat magántársaságoktól két, egyenként több száz millió forint értékű ingatlant vásárolt meg, országos igazságügyi szakértői vélemény szerint jóval a valós piaci forgalmi értéket meghaladó áron. A legjelentősebb ügy a soproni Petőfi téren magánberuházásként épülő mélygarázs szerződése volt. A korábbi városvezetés tudomásával egy több mint kétmilliárd forint bekerülési költségű, 234 férőhelyes mélygarázs beruházására kötöttek megállapodást a budapesti székhelyű SPT Kft.-vel. A szerződésből megállapítható, hogy Sopronban egyetlen garázshely bekerülési költsége megközelítőleg tízmillió forintba kerül.
A Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság előtt valamennyi szerződés kapcsán folyamatban vannak a polgári peres eljárások, sőt a mélygarázs, valamint a Walter család cégének eladott ingatlan ügyében már elsőfokú, nem jogerős ítélet is született. Jogi szakmai körökben épp ez a két ítélet váltott ki rendkívül nagy megdöbbenést. A mélygarázsperben az önkormányzat azt állította, hogy a forgalomképtelen törzsvagyont képező Petőfi téren magántársaság nem szerezheti meg az épülő garázs tulajdonjogát, és nem szerezhet a földterületben elővásárlási, valamint földhasználati jogot, mert ezeket a jelenleg hatályos polgári törvénykönyv szabályai tiltják. A Győr Megyei Bíróság teljes mértékben elfogadta az önkormányzatnak ezt az álláspontját, a pert Sopron városa mégis elvesztette. A megyei bíróság ugyanis ítéletében azt állítja, hogy a magántársaság a garázs tulajdonjogát nem a hatályos polgári törvénykönyv rendelkezései alapján szerzi meg, hanem ebben az esetben egy speciális, a törvénykönyvben nem szereplő, azon kívül létező tulajdonszerzési formáról van szó. A bíróság a határozatában azt is elmagyarázza, hogy ez a speciális tulajdonforma nem jogszabályon alapul, hanem Dr. Kampis György Telekkönyvi jog című, 1963-ban kiadott szakkönyvében írtakon. Dr. Bertha Andrea bírónő ítéletében még azt is kijelenti, hogy osztja dr. Kampisnak 1963-ban írt azon álláspontját, amely szerint ha egy pince közterületről nyílik és valamely hegynek a lejtős oldalába van bevágva, akkor nincs szükség földhasználati jog létesítésére. A bírónő szerint tehát Sopron belvárosi terén épülő mélygarázs jogi helyzete azonos az 1960-as években szabályozott, hegy alá nyúló, falazott pincék helyzetével. A bíróság által előhúzott, 1963-ban kiadott könyvben Kampis György az 1960-ban hozott és akkor hatályos magyar forradalmi munkás-paraszt kormány rendeletét elemzi. Ez az 1960-as években érvényes jogszabály valóban úgy rendelkezett, hogy bizonyos speciális pincék esetén nincs szükség földhasználati jog létesítésére. De ezt a jogszabályt 35 évvel ezelőtt hatályon kívül helyezték. Bertha Andrea megyei bírónő ítéletét tehát nem a hatályos polgári törvénykönyvre alapította, hanem egy több évtizede hatályon kívül helyezett, 1963-ban írt könyvre. Az elsőfokú ítélet nem jogerős.
A mélygarázs ügyében az önkormányzat szintén a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróságnál pótmagánvádas büntetőeljárást kezdeményezett Walter Dezső polgármesterrel szemben. A megyei bíróság büntetőtanácsa a pótmagánvádat az elsőfokú, nem jogerős polgári peres ítéletre való hivatkozással utasította el az eljáró büntetőbíró, dr. Vajda Edit, pedig a másodfokú polgári eljárásban a jogsértés tényét megállapítható ítélet is születhet.
Jogi szakértőink szerint a másik soproni ügyben született megyei bírósági ítélet is különös hivatkozásokat tartalmaz. 2006. szeptember 28-án Walter Dezső gyerekeinek tulajdonában álló cég részére pályáztatás nélkül eladtak egy 1,7 hektáros önkormányzati ingatlant. Az értékesítés a jogszabályok szerint az akkori polgármester, Walter jogkörébe tartozott. Ezt a jogkört helyette az alpolgármester csak akkor gyakorolhatja, ha a polgármester a munkájának végzésében akadályoztatva van. A polgári perben Kalmár István akkori alpolgármester, jelenlegi szocialista frakcióvezető azt a tanúvallomást tette, hogy Walter helyett ő döntött a versenyeztetés mellőzéséről és az ingatlan eladásáról. A szocialista politikus azt is kijelentette a bíróság előtt, hogy Walter nem is tudott arról, hogy az ingatlant családi cége vásárolja meg, és a szerződéskötésről a polgármesterrel ő sem egyeztetett. A szocialista frakcióvezető jegyzőkönyvbe mondta, hogy Walter azért nem tudta a munkáját végezni, feladatait ellátni abban az időben, és azért kellett neki helyettesítenie, mert kampányidőszak volt, és a polgármester épp kampányt folytatott. Az önkormányzat okiratokkal bizonyította, hogy az adásvételi szerződéskötés időszakában Walter részére munkabért számfejtettek, betegállományban, szabadságon nem volt, polgármesteri feladatainak ellátásában tehát akadályoztatva nem volt.
A megyei bíróság ítélete szerint azonban akadályoztatásnak kell tekinteni azt, ha a polgármester munkaidejében kampánytevékenységet folytat, és ezért jogszerűen járt el az adott ügyben a polgármester helyett az alpolgármester.
Dr. Habulin István bíró álláspontja szerint tehát ha egy polgármester munkaidejében, saját érdekében és céljából, polgármesteri feladatainak ellátása helyett közpénzen politikai kampányt folytat – hiszen a polgármesteri fizetését felveszi –, az a polgármesteri tevékenységet jogszerűen akadályozó körülménynek minősül. Jogi szakértők szerint ezen az alapon a polgármester a fizetés felvétele mellett akár több hónapon keresztül is jogszerűen politikai kampányt folytathat, vagy akár moziba járhat, és ebből következő akadályoztatása miatt jogkörét az alpolgármester gyakorolja. Az elsőfokú ítélet ebben az esetben sem jogerős.
További érdekesség: mindkét polgári perben az önkormányzat ellenfeleit az a Szalma Miklós ügyvéd képviseli, aki Walter Dezső polgármestersége idején az önkormányzat jogi képviselője volt. Emiatt a Budapesti Ügyvédi Kamara fegyelmi eljárást rendel el ellene. Walter Dezső, mint az Gyurcsány Ferenc blogjából is kiderül, közeli személyes kapcsolatokat ápol a jelenlegi miniszterelnökkel. Gyurcsány szocialista párti politikai karrierje Győr-Moson-Sopron megyéből indult, hiszen itt választották a párt megyei elnökévé. Fodor Tamás polgármester arról tájékoztatta lapunkat, hogy az ítéletek ellen fellebbezést nyújtottak be az ítélőtáblához. A polgármester tájékoztatása szerint a soproni városvezetés azt várja, hogy a másodfokú bírósági eljárásban a hatályos jogszabályok szerint bírálják el az ügyeket.
Vidnyánszky Attila nyílt levele Dúró Dórának