Nem elég, hogy az átállás miatt többmilliárdos többletköltséget jelent a vállalkozóknak a jegybank azon döntése, miszerint márciustól kivonják a készpénzforgalomból az egy- és kétforintosokat, emellé a hatóságok is újabb lehetőséget kapnak, hogy bírságokkal gazdagítsák a költségvetést – vélik a hazai kereskedők. Az aprók kivonása után kerekíteni kell majd az árakat, de ehhez a pénzügyi tárca nem tisztázta a gyakorlatban felmerülő kérdések mindegyikét. Ennek ellenére a rosszul kerekítő boltosokat meg kell büntetniük a próbavásárlásokkal jelentkező ellenőröknek, a kérdés csak az, milyen alapon. Kathi Attila, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) szóvivője maga is úgy látja, hogy mivel itt legfeljebb négyforintos „átverésről” lehet szó, még a hatóság is bizonytalan, miként jár majd el, az ez ügyben készülő jogszabály ugyanis nem tér ki ennek részleteire. Más esetben több százezer forintra is rúghat a büntetés – az eddigi gyakorlatban például a 100 forint körüli tévedésért általában 50–100 ezer forintot róttak ki.
Tulajdonképpen az ellenőr mérlegeli majd, hogy milyen vastagon fogjon a ceruzája a négyforintos „bakinál” – mondta a szóvivő. Ha viszont a kereskedő korábban már volt a hatóság markában, tehát „visszaesőnek” számít, akkor a százezres tétel többszörösét is kiérdemelheti. Márciustól mindenesetre biztosan beindul az NFH „apróakciója”, tömeges ellenőrzésekre számíthatnak ugyanis a készpénzforgalomban részt vevő szolgáltatók. Tavaly egyébként több mint kétezer ellenőrzést folytatott a hatóság ezen a területen, s az NFH statisztikái szerint nagyjából minden tizenötödik boltos „megrövidíti” vevőjét a kasszánál.
Gond az is, hogy a fogyasztóvédelmi törvény szerint egy termékért annyit lehet csak fizetni, amennyi az árcímkén fel van tüntetve – hogy ehhez miként illeszkedik majd a kerekítéssel járó „túlfizetés” esete, azt egyelőre senki nem tudja. A törvénytervezet ugyanis erre sem tér ki, ahogy arra sem, hogyan számolja el a vállalkozó a kerekítésből származó esetleges többletbevételt.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerint az adóhatóság is széttárt karokkal áll az új kihívás előtt, bár korábban úgy foglalt állást, hogy a kerekítés szabálya olyan közismert, amelyre külön rendelkezést nem szükséges alkotni. Nem is alkottak. A pénzügyi kormányzat szerint sem lehet gond márciustól, talán ezért is nem teremt összhangot a fogyasztóvédelmi törvénnyel, mert akkor belegabalyodna a végrehajtás fonalába – véli az OKSZ.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó