Káosz övezi a kórházi széfeket

Miközben február 15-től a kórházaknak minden betegágy mellé széfet kellene biztosítaniuk, az általunk megkérdezett intézményvezetőkkel még a rendeletet sem ismertették. A jól értesült, a területre szakosodott cégek a hatalmas üzlet reményében eközben már a kórházaknál kilincselnek.

2008. 01. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

súlyosbodó gondok a betegszállításban. Három hónapra felfüggesztenék a betegszállítók a mentés és a betegszállítás szétválasztását – az érintettek a rendszer átalakításának felülvizsgálatát kérik az egészségügyi minisztertől – adta hírül a Hír TV. Szerintük ennyi idő kell ahhoz, hogy kiderüljön, mekkora kapacitásra van szükség, és kinek milyen ellátási terület jusson. Jelenleg ugyanis vannak olyan térségek az országban, ahol a korábbiakhoz képest órákkal többet kell várni a szállításra, éjszaka csak egyetlen jármű van szolgálatban, ha pedig az is foglalt, nincs, aki elszállítsa a beteget a kórházból.


Teljes a zűrzavar a kórházi ágyak mellé, a minisztériumi rendelet alapján beszerelendő széfek ügyében – derült ki, miután körkérdést tettünk fel a beruházásban érintetteknek. Mint korábban megírtuk, február 15-től kötelező lesz minden kórházi ágyhoz széfet biztosítani a lopások megelőzése érdekében. – A minimumfeltételeket meghatározó rendelet kiegészül azzal a ponttal, hogy az eddig is kötelező éjjeliszekrény mellett elektronikusan zárható széfet is el kell helyezni minden kórházi ágy mellé – jelentette be december közepén Horváth Ágnes egészségügyi miniszter, mint hozzátette, azért van szükség elektronikus zárra, mert a kulcs is ellopható. A tárcavezető közölte: egy széf ára nyolc-kilencezer forint, országosan hetvenezer ággyal számolva ez összesen hatszázmillió forintos kiadást jelent.
Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke már akkor kijelentette, nem tudja, hogyan lehet majd mindenhol betartani a minisztérium előírását.
Az ügyben egyébként azóta, azon kívül, hogy eltelt majdnem egy hónap, nem sok előrelépés történt.
*
– Nem kaptunk azóta semmilyen tájékoztatást a minisztériumtól, intézkedés eddig még nem történt. Annyit tettem, hogy megkerestem a kórházak vezetőjét, valamit a Magyar Kórházszövetség vezetőségének és elnökségének tagjait, hogy gyűjtsék össze a véleményeket a témában, s a következő vezetőségi ülésen megírjuk állásfoglalásunkat a tárcavezetőnek – fogalmazott Varga Ferenc, a kórházszövetség elnöke, aki szerint egyelőre nem tudják, hogy az éjjeliszekrényre kell-e tenni a széfet, vagy be kell építeni a falba. Mint elmondta, a széfek felszerelése ráadásul balesetveszélyes lehet, illetve higiénésen problémák is felmerülhetnek. – Arról nem beszélve, hogy kortól, betegségtől és állapottól függően nem is mindenki tudja majd használni – fűzte hozzá. Kitért arra is, hogy nem tudják, milyen minőségűek legyenek majd a széfek, illetve, hogy ki végzi majd a szerkezetek karbantartását. Hangsúlyozta: ma is kötelező az intézményekben az értékmegőrzés, ezért a minisztériumnak inkább ennek betartását kellene ellenőriznie.
A minisztérium lapunknak adott válaszából kiderül, hogy a tárca azzal a maga részéről letudta az ügyet, hogy megalkotta a rendeletet, illetve hogy állítása szerint az OEP-pel múlt év végén átutaltatta az intézményeknek a széfek felszerelésének fedezetét. Az EüM sajtóirodája azt közölte, az intézmények önállóan intézik a beszerzést, s a kórházak vezetősége dönti el, hogy milyen típusú széfeket vásárolnak, hova szerelik be, s majd a karbantartás is az ő feladatuk lesz. – Minden ágy mellé kötelező széfet szerelni – tette hozzá a sajtóiroda.
Az intézmények ezzel szemben képtelenségnek tartják a rendeletben előírtakat. Csiba Gábor, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház főigazgatója kérdésünkre úgy fogalmazott, ez a világ legnagyobb őrültsége. – Nem tudunk semmilyen részletet, csak sajtóinformációink vannak, a rendelet szövegét még nem küldték meg nekünk – jegyezte meg az intézményvezető, aki nem hiszi, hogy darabonként 8-10 ezer forintból ki lehetne építeni egy-egy széfet. Mint rámutatott, egy valamirevaló számkódos széf körülbelül 30-40 ezer forintba kerül. Kitért arra is, hogy az egészre semmi szükség, hiszen tavaly öszszesen két műfogsor, egy mobiltelefon, egy nyaklánc és két jegygyűrű tűnt el. – Ha csak ennyi probléma lenne az egészségügyben, akkor örömmel oldanám meg a kérdést – tette hozzá. Csiba Gábor leszögezte, határidőre biztos nem tudják megvalósítani a beruházást, mert egy közbeszerzési eljárás lebonyolítása eleve két-három hónap.
Nem ismeri a rendelet pontos szövegét a várpalotai kórház főigazgatója sem. Móróczné Tóth Ildikó annyit mondott, hogy először szeretné tudni, hogy a minisztérium nekik mennyi pénzt utal, mert úgy és annyi széfet szereltet be, amenynyire fedezetet kap. – Nem tudok arról, hogy megkaptuk volna a széfek árát – jegyezte meg, hozzátéve, hogy több cégtől kapott már árajánlatot. Megemlítette, hogy mivel ők krónikus intézmény, gondot okoz majd a széfek működtetése, hiszen a betegeik nagy része ágyhoz kötött. – A mostani 170 betegem közül húsz tudja elhagyni az ágyat – tette hozzá.
Benedek Zoltán, a kapuvári Lumniczer Sándor Kórház-Rendelőintézet főigazgatója lapunk megkeresésére úgy reagált, hogy a rendelet még meg sem jelent a közlönyben. Ennek ellenére árajánlatokat ők is kaptak cégektől, mint mondja, az üzleti szféra felkészült. – Valakinek ez biztos nagy üzlet lesz – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.